Film Oliviera Megatona jest do oryginału bliźniaczo podobny. Scenarzyści Luc Besson i Robert Mark Kamen postanowili nie zmieniać sprawdzonego schematu. Tym razem więc albański mafiozo (Rade Serbedzija) pragnie zemsty za swojego syna, postanawia więc porwać i zabić całą rodzinę byłego agenta CIA Bryana Millsa (Liam Neeson), spędzającą akurat wakacje w Stambule. W łapy jego zbirów wpada Bryan i jego była żona Lenore (Famke Janssen), gangsterzy zaś polują na ich córkę Kim (Maggie Grace).

Reklama

Bryan odpuścić oczywiście nie zamierza: gdy tylko wydostaje się z niewoli, zaczyna krwawą wendettę. Strzela, łamie karki, walczy na wszelkie możliwe sposoby, walnie przyczyniając się do gwałtownego spadku populacji Albanii. Wszystko w tempie wyścigów Formuły 1 – tu nie traci się czasu na ozdobniki, zbędne dialogi, rodzajowe scenki.

"Uprowadzona 2" jest więc rozrywką dla widzów tęskniących za czasami filmów oglądanych na VHS – taki rodzaj "Niezniszczalnych", tylko nakręcony serio. To film, przyznajmy, głupi, ale w swojej głupocie uczciwy: nie oszukuje, nie zwodzi na manowce. Jeśli idziesz na "Uprowadzoną", to dostajesz dokładnie to, czego należało oczekiwać: emocjonującą i doskonale nakręconą akcję, parę zabawnych dialogów i nic więcej. Gorzej, że do głupoty – już od filmowców niezależnej – przyczynił się dystrybutor i tłumacz, konsekwentnie nazywając Stambuł "Istambułem". Jak słusznie zauważył po pokazie jeden z krytyków, takiego miasta – przynajmniej w języku polskim – nie ma.

UPROWADZONA 2 | Francja 2012 | reżyseria: Olivier Megaton | dystrybucja: Monolith | czas: 91 min