W 2008 roku Óskar Jónasson nakręcił znakomity film "Reykjavik – Rotterdam" oparty na scenariuszu mistrza islandzkiego kryminału Arnaldura Indridassona. Główną rolę grał w nim Baltasar Kormakur, który trzy lata później podjął się realizacji amerykańskiego remake’u filmu. Kormakur reżyserem jest utalentowanym – wystarczy wspomnieć jego "101 Reykjavik" czy "Bagno" (także nakręcone na podstawie książki Indridassona). Ma za sobą także debiut w USA.

Reklama

W "Kontrabandzie" głównym bohaterem jest Chris Farraday (Mark Wahlberg, także współproducent filmu), były szmugler, który teraz wiedzie spokojne życie u boku żony Kate (Kate Beckinsale). Musi jednak jeszcze raz wrócić do przestępczego procederu, gdy młodszy brat kobiety wpada w mafijne kłopoty: musi oddać brutalnemu gangsterowi Briggsowi (Giovanni Ribisi) 700 tys. dolarów albo cała jego rodzina zginie.

http://youtu.be/ATaVPkgGW3M

Film wchodzi na ekrany bez pokazu prasowego, możemy więc jedynie polegać na zdaniu krytyków amerykańskich – ci jednak zbyt łaskawi dla "Kontrabandy" nie byli. Ale dotychczasowe osiągnięcia Kormakura oraz niezła obsada pozwalają wierzyć, że wyprawa do kina nie będzie czasem straconym.

USA 2012 | reżyseria: Baltasar Kormakur | dystrybucja: UIP | czas: 110 min