Amerykańska Akademia Filmowa doceniła aktora za rolę w "Ojcu" Floriana Zellera. Poprzednio Anthony Hopkins otrzymał Oscara w 1992 r. za "Milczenie owiec".

Kim jest Anthony Hopkins?

Anthony Hopkins to jeden z najwybitniejszych współczesnych aktorów, ale także kompozytor i artysta malarz. Pochodzi z Walii. Posiada podwójne obywatelstwo amerykańsko-brytyjskie. Poza dwukrotnym zdobyciem Oscara sięgał trzy raz po nagrody BAFTA oraz dwa razy po telewizyjną Emmy. W 1993 roku został uhonorowany Odznaką Rycerza Kawalera przez królową Elżbietę II.

Reklama

Hopkins w młodości marzył o zostaniu pianistą. Jego aktorska kariera zawodowa początkowo opierała się wyłącznie na rolach teatralnych. W kinie zadebiutował dopiero po 30. roku życia, zaś sławę zyskał jeszcze dużo później, bo już grubo po 50-tce, głównie za sprawą oscarowej roli demonicznego dra Hannibala Lectera w "Milczeniu owiec". Do tej ikonicznej postaci powracał potem w "Hannibalu" i "Czerwonym smoku".

Od Hitlera do papieża

Ograniczenia aktorskie zdają się nie mieć dla Hopkinsa żadnych barier. Przez kilkadziesiąt lat kariery z powodzeniem wcielał się m.in. w Adolfa Hitlera, Quasimodo, C.S. Lewisa, Pabla Picassa, Zorro, Johna Quincy'ego Adamsa, Tytusa Andronikusa, Ernesta Hemingwaya, Alfreda Hitchocka, marvelowskiego boga Odyna i papieża Benedykta XVI.

Za sprawą roli w "Ojcu" 83-letni Anthony Hopkins został najstarszym laureatem Oscara za pierwszoplanową rolę w historii. Co ciekawe, kiedy ogłaszano werdykt, aktor... spał w swojej posiadłości w rodzimej Walii. Za nagrodę podziękował później w nagraniu w mediach społecznościowych.

Trwa ładowanie wpisu