Film del Toro okazał się lepszy od m.in. "Czasu mroku" Joego Wrighta, "Lady Bird" Grety Gerwig, "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha, "Tamtych dni, tamtych nocy" Luki Guadagnino i "Dunkierki" Christophera Nolana.

Reklama

Niestety Oscara nie dostał film "Twój Vincent" - został pokonany przez animację "Coco".

Przed galą spodziewano się, że będzie ona pełna emocji i manifestów politycznych, podobnie jak wcześniej Złote Globy. Było niezmiernie spokojnie, emocje - można było odnieść takie wrażenie - były wręcz wytłumiane. Największe pojawiły się podczas przemówienia Ashley Judd, Salma Hayek i Anabella Sciorro, które jako jedyne odniosły się do "Time's Up".

Reklama

Oto pełna lista zwycięzców:

NAJLEPSZY FILM - "Kształt wody"
NAJLEPSZY REŻYSER - Guillermo Del Toro "Kształt wody"
NAJLEPSZY AKTOR - Gary Oldman
NAJLEPSZA AKTORKA - Frances McDormand
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA - Allison Janney
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY - Sam Rockwell
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY - "Tamte dni, tamte noce"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY - "Uciekaj!"
NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY - "Coco"
NAJLEPSZE KOSTIUMY - "Nić widmo"
NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY - "Ikar"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY - "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY - "Dear Basketball"
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY - "The Silent Child"
NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY - "Fantastyczna kobieta" (Chile)
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA - "Czas mroku"
NAJLEPSZA ORYGINALNA ŚCIEŻKA MUZYCZNA - Alexandre Desplat "Kształt wody"
NAJLEPSZA PIOSENKA - "Remeber me" z filmu "Coco"
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU - "Dunkierka"
NAJLEPSZY DŹWIĘK - "Dunkierka"
NAJLEPSZY MONTAŻ - "Dunkierka"
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA - "Kształt wody"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA - Roger A. Deakins "Blade Runner 2049"
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE - "Blade Runner 2049"


Reklama

Wyraziste było też przemówienie Frances McDormand, która wezwała wszystkie kobiety do powstania z krzeseł.

Oto filmy i liczba Oscarów, jaka została wręczona ich twórcom.

Kształt wody – 4
Dunkierka – 3
Blade Runner 2049 - 2
Coco -2
Czas mroku – 2
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – 2
Uciekaj! - 1
Nić widmo – 1
Tamte dni, tamte noce – 1
Jestem najlepsza. Ja, Tonya - 1
Fantastyczna kobieta – 1
Ikar – 1
Dear Basketball – 1
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – 1
Silent Child - 1

Oscara otrzymał Gary Oldman dzięki kreacji premiera Wielkiej Brytanii w filmie "Czas mroku" pokonał m.in. Daniela Daya-Lewisa ("Nić widmo") oraz Timothee Chalameta ("Tamte dni, tamte noce"). To jego pierwsza nagroda, a druga nominacja. Poprzednią otrzymał w 2011 r. za "Szpiega" Tomasa Alfredsona.

Frances McDormand została nagrodzona za rolę matki zamordowanej dziewczyny w obrazie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", która prowadzi krucjatę przeciwko lokalnej policji, do tej pory była pięciokrotnie nominowana do statuetki za swoje role, Oscara otrzymała tylko raz - za "Fargo" braci Coen.

Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano Allison Janney za rolę w "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" - filmie Craiga Gillespie bazującym na faktycznej historii Tonyi Harding, łyżwiarki oskarżanej o unieszkodliwienie konkurentki.

Sam Rockwell, aktor znany m.in. z "Niebezpiecznego umysłu", został w niedzielę nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Rockwell pokonał swojego kolegę z planu Woody'ego Harrelsona oraz Richarda Jenkinsa ("Kształt wody"), Christophera Plummera ("Wszystkie pieniądze świata") i Willema Dafoe ("The Florida Project").

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick zostali nagrodzeni w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury za "Czas mroku" w reż. Joego Wrighta, a Mark Bridges w kategorii najlepsze kostiumy za film za "Nić widmo" Paula Thomasa Andersona. To trzecia nominacja do Oscara, a druga nagroda - po tej za "Artystę" z 2011 r. w reż. Michela Hazanaviciusa.

Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej docenili także Gregga Landakera, Marka Weingartena i Gary'ego Rizzo - za dźwięk - oraz Alexa Gibsona i Richarda Kinga za montaż dźwięku w "Dunkierce" Christophera Nolana. Dla Landakera jest to czwarty Oscar (po "Gwiezdnych Wojnach: Część V - Imperium kontratakuje", "Poszukiwaczach zaginionej Arki" i "Speed: Niebezpieczna prędkość") - podobnie jak dla Kinga ("Pan i władca: Na krańcu świata", "Mroczny Rycerz", "Incepcja") - a dla Rizzo drugi (także za "Incepcję").

Za najlepszą scenografię doceniono Paula D. Austerberry'ego, Jeffreya A. Melvina i Shane'a Vieau - za "Kształt wody" w reż. Guillermo del Toro.

Statuetka za najlepszy pełnometrażowy dokument powędrowała do Bryana Fogela - twórcy "Icarusa", netfliksowego thrillera sportowego na temat dopingu w sporcie.

Chilijska "Fantastyczna kobieta", film w reż. Sebastiana Lelio o transseksualnej Marinie walczącej o pamięć po zmarłym partnerze, został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Film zwyciężył rywalizację z węgierską "Duszą i ciałem" Ildiko Enyedi, szwedzkim "The Square" w reż. Rubena Ostlunda, rosyjską "Niemiłością" Andrieja Zwiagincewa oraz libańskim "The Insult" Ziada Doueiriego.