Alejandro G. Inárritu, który w ubiegłą sobotę otrzymał Złoty Glob za reżyserię "Zjawy", teraz powalczy o nagrodę DGA. Jego konkurentami będą Tom McCarthy ("Spotlight"), Adam McKay ("The Big Short"), George Miller ("Mad Max: Na drodze gniewu) i Ridley Scott ("Marsjanin").

Reklama

Warto zaznaczyć, że Inárritu wygrał w ubiegłym roku nagrodę DGA za reżyserię "Birdmana". W 2005 roku był nominowany za realizację dramatu "Babel" oraz ma na koncie nagrodę za... reżyserię spotu reklamowego firmy Procter and Gamble w 2012 roku.

Także dla Scotta nominacja DGA to nie pierwszyzna. Wcześniej walczył o laury w 1991 roku za "Thelmę i Louise", w 2000 – za "Gladiatora" i w 2001 – za "Helikopter w ogniu". Za każdym razem otrzymał również nominację do Oscara za reżyserię wymienionych tytułów.

Dla pozostałych rywali to pierwsze nominacje gildii. DGA w tym roku ustanowiła również nową kategorię, w której przyznała nominacje – za najlepszy debiut reżyserski. I powalczą ze sobą: Fernando Coimbra ("A Wolf at the Door"), Joel Edgerton ("Dar"0, Alex Garland ("Ex Machina"), Marielle Heller ("The Diary of a Teenage Girl") oraz László Nemes ("Syn Szawła").

Nominacje przyznane przez liczącą ponad 16 tysięcy członków gildię, są najczęściej wyznacznikiem oscarowych rywali.