"Zjawa" – historia amerykańskiego trapera i odkrywcy Hugh Glassa – zdobyła "Złote Globy" w trzech znaczących kategoriach – za najlepszy film dramatyczny ubiegłego roku, za najlepszą reżyserię dla Alejandro Gonzáleza Iñárritu oraz za najlepszą rolę męską dla Leonardo DiCaprio. W pozostałych kategoriach aktorskich tryumfowali miedzy innymi Brie Larson, Jennifer Lawrence oraz Matt Damon.

Reklama

Za najlepszą komedię ubiegłego roku uznano film Ridleya Scotta "Marsjanin". Udany wieczór mieli tez twórcy filmu "Steve Jobs". Obraz ten otrzymał dwie statuetki – za scenariusz i dla najlepszej aktorki drugoplanowej Kate Winslet.

Wśród tegorocznych laureatów Globów jest też Lady Gaga. Wyróżniono ją nie za wykonanie utworu muzycznego, ale za najlepszą rolę kobiecą w filmie telewizyjnym lub miniserialu. Piosenkarka wystąpiła bowiem w ubiegłym roku w piątym sezonie amerykańskiego serialu "American Horror Story".

Galę Złotych Globów po raz czwarty poprowadził znany z ciętego języka brytyjski komik Ricky Gervais, który już kilka dni wcześniej przeprosił wszystkich, których... urazi swoimi dowcipami.

Reklama

Złote Globy (w 14 kategoriach filmowych i 11 telewizyjnych) przyznaje działające w Los Angeles Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Skupia ono 93 dziennikarzy z ponad 50 krajów świata. W porównaniu z Oscarami jest to bardzo wąska grupa. Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wskazuje ponad 6 tysięcy profesjonalistów z branży filmowej, którym wcześniej przyznano te nagrody. Zdobycie Złotego Globu często jest zwiastunem sukcesu oskarowego.