W całym procesie produkcji Oscarów jest kilka tajemnic. Pierwsza z nich to sam transport statuetek z Chicago do Los Angeles. Odbywa się on w ścisłym sekrecie. To dlatego, że w przeszłości kilka razy dochodziło do kradzieży figurek, które są symbolem najważniejszych na świecie filmowych nagród. Produkcję zleca Amerykańska Akademia Filmowa. Zastrzega sobie ona prawa do nieinformowania, ile Oscar jest tak naprawdę wart? Jednak według niezależnych jubilerów, to kwota nie przekraczająca 350 dolarów.

Reklama

Statuetkę od wielu już lat, wytwarza w swojej fabryce w "wietrznym mieście" potomek rumuńskich emigrantów. Nie tak dawno fabryka przechodziła duże problemy finansowe, ponieważ nie była w stanie konkurować z producentami z Chin. Kryzys udało się jednak przetrwać.

Nigdy do końca nie wiadomo, ile statuetek zostanie przyznanych, dlatego wytwarza się ich więcej. Każdego roku produkowanych jest ich od 50 do 60. Oscary które nie zostaną wręczone czekają na swoją kolej zamknięte w sejfie.

Figurka Oscara przedstawia rycerza trzymającego miecz w dół stojącego na rolce taśmy filmowej. Zbudowana jest z brązu, dodatkowo pokryta 14 karatową warstwą złota. Jedna statuetka powstaje w ciągu 20 godzin, a pracuje przy tym łącznie 12 osób. Wyrabia się ją ręcznie.

Waży 3,9 kilograma i ma 35 centymetrów wysokości. Zaprojektował go niejaki Cedric Gibbons w 1928 roku. Oficjalna nazwa nagrody brzmi Academy Award of Merit, ale od 1939 roku przyjęło się nazywać ją Oscarem. Legenda głosi, że takie imię nadała statuetce sama Bette Davis. Jednak wielu badaczy historii Oscara przychyla się do koncepcji, która głosi, że złotego rycerza ochrzciła Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii. Na widok statuetki miała krzyknąć, że przypomina ona jej wuja, Oscara Pierce'a.