"Ida" Pawła Palikowskiego z dwoma szansami na nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polski film otrzymał nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Doceniono także autorów zdjęć Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego.

Reklama

Oprócz "Idy" o Oscara powalczą "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.

Dwie nominacje dla "Idy"

Wcześniej polski film otrzymał między innymi w Stanach Zjednoczonych nagrody krytyków z Los Angeles i Nowego Jorku. Obraz Pawła Pawlikowskiego zdobył również Europejską Nagrodę Filmową i Nagrodę "Lux Prize" przyznaną przez Parlament Europejski.

To, że "Ida" dostała nominację do Oscarów także nie jest zaskoczeniem (CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>), film od samego początku był szeroko komentowany.

CZYTAJ TEŻ: Struktura kryształu. Recenzja film "Ida" >>>

Akcja filmu Pawła Pawlikowskiego toczy się w latach 60-tych. To historia Anny, sieroty, wychowanej w zakonie, która przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (w tej roli Agata Kulesza), swoją jedyną krewną, stalinowską prokurator. Od Wandy dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką.

Zwycięzcy gali zostaną ogłoszeni podczas oscarowej gali 22 lutego.