Petycję w tej sprawie Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wystosowała do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dofinansował produkcję obrazu Pawła Pawikowskiego. – Widzowie zagraniczni, którzy oglądają film "Ida", nominowany do Oscara i zbierający bardzo pochlebne recenzje, mogą odebrać fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holocaustu są Polacy" – można przeczytać na stronie reduta-dobrego-imienia.pl. Zdaniem członków fundacji (do której należą m.in. Jan Pietrzak i prof. Andrzej Nowak): – Film przedstawiając jednostkową historię doprowadza widza do fałszywych wniosków i fałszywego obrazu Polski, i wydarzeń podczas II wojny światowej.

Reklama

Dlaczego "Ida" jest antypolska? Żydowscy rodzice głównej bohaterki zostali zamordowani przez Polaka, a w filmie brak, że stało się to podczas okupacji niemieckiej. Według Reduty Dobrego Imienia można też wysnuć wniosek, że motywacją zabójcy była chęć zysku, a nie strach przed karą śmierci, jaka groziła za ukrywanie Żydów.

Czego domaga się od PISF fundacja? Umieszczenia w czołówce informacji o polskiej historii, czyli o tym, że: w latach 1939-1945 Polska była pod okupacją niemiecką; Niemcy eksterminowali Żydów; za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci; tysiące Polaków zginęły za ratowanie Żydów; władze Polskiego Państwa Podziemnego karały śmiercią Polaków, którzy prześladowali Żydów; najwięcej wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest Polaków.

– Film jest kompletnie o czymś innym i nie pojawi się w nim nic, czego nie chce autor – odpowiada szefowa PISF-u Agnieszka Odorowicz w wyborcza.pl. – Nie każdy film musi być podręcznikiem historycznym – kino koncentruje się na bohaterze, psychologii, ludzkim wymiarze historii – komentuje w tym samym portalu historyk Marcin Zaremba, autor książki "Wielka trwoga". – Argumenty autorów petycji są kompletnie nietrafione i głupio nacjonalistyczne. "Ida" nikogo nie obraża. Nie ma tam żadnych oskarżycielskich wątków w rodzaju: "To Polacy są odpowiedzialni za Holocaust". To film o pamięci, o duchowych poszukiwaniach, o odnajdywaniu swojej tożsamości. Mądry i ważny.