Można zaobserwować odwrócenie trendu z dawnych lat, gdy po sukcesie serialu - jak choćby "Janosika" z 1973 roku - do kin trafiała jego skrócona wersja.

Serial inspirowany prawdziwymi zdarzeniami

Czteroodcinkowy thriller psychologiczny "Doppelgänger. Sobowtór" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia agenta służb specjalnych, który kradnie tożsamość innemu mężczyźnie.

Reklama

Akcja serialu rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny na przełomie lat 70. i 80. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje mu ówczesny świat zachodni. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku i pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Rozszerzona wersja filmu. Jakie dodatkowe wątki zobaczymy?

Reklama

Serial stanowi rozszerzoną wersję filmu "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka. Obraz zdobył 5 nagród indywidualnych podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 13 nominacji do 26. Polskich Nagród Filmowych Orły. Statuetkę Orła w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska przyznano Tomaszowi Schuchardtowi, filmowemu Janowi Bitnerowi.

Serial "Doppelgänger. Sobowtór" jest wzbogacony o dodatkowe wątki. Opowiada m.in. o życiu głównego bohatera Hansa Steinera w Polsce czy o patriotycznych korzeniach rodziny Jana Bitnera i jego zmaganiach z codziennością życia w komunistycznej Polsce. Rozszerzona wersja serialowa oferuje także bardziej złożone zakończenie.

"Doppelgänger. Sobowtór". Obsada i twórcy

W międzynarodowej obsadzie poza Gierszałem i Schuchardtem znaleźli się Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Sławomira Łozińska, Krzysztof Dracz, Adam Ferency, Zofia Stafiej, Emily Kusche, Joachim Raaf, Jessica McIntyre oraz Nathalie Richard.

Za reżyserię odpowiada Jan Holoubek, za scenariusz - Andrzej Gołda. Zdjęcia zrealizował Bartłomiej Kaczmarek, za montaż odpowiada Rafał Listopad, za muzykę - Jan Komar, za dźwięk - Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Przemysław Kamieński. Scenografia to dzieło Marka Warszewskiego, kostiumy - Weroniki Orlińskiej, zaś za charakteryzację odpowiadają Mirela Zawiszewska i Justyna Osińska.