"Smoleńsk" nie był pierwszy. Oto najbardziej kontrowersyjne filmy w historii
1 Film Michaela Cimino uznawany jest za arcydzieło sztuki filmowej. Zanim jednak stał się hitem kasowym, obalający mit amerykańskiej niewinności podczas wojny w Wietnamie, obraz wywołał skandal na festiwalu w Berlinie – delegacje krajów bloku wschodniego w geście protestu opuściły salę podczas jego pokazu. Filmowi zarzucono, że wojownicy Wietkongu zostali w nim przedstawieni jako okrutni sadyści. Kolejny skandal związany z "Łowcą jeleni" miał miejsce na gali Oscarów, gdy Jane Fonda zarzuciła Cimino, iż stworzył rasistowskie dzieło.
AKPA
2 Fala protestów towarzyszyła pokazom filmu Martina Scorsese, próbującego ukazać Jezusa Chrystusa jako człowieka. Niektóre z sieci kinowych zrezygnowały całkowicie z wyświetlania otoczonego aurą skandalu dzieła. Bywało też niebezpiecznie, gdy w jednym z paryskich kin rzucano w widzów oglądających "Ostatnie kuszenie Chrystusa" koktajlami Mołotowa.
AKPA
3 "Antychryst" wywołał skandal w Cannes w 2009 roku, gdzie miał swoją premierę i gdzie został wygwizdany – głównie z powodu pokazanego bez niedomówień seksu i naturalistyczne scen (w tym obcinania łechtaczki). Jednak mimo zamieszania wokół bulwersującego obrazu Larsa Von Triera, Złota Palma dla najlepszej aktorki trafiła w ręce grającej w nim główną rolę Charlotte Gainsbourg.
Media
4 Wiele kontrowersji wzbudziło również przeniesienie na filmowy ekran bestsellerowej powieści Brytyjki E.L. James. Przeciwnicy "Greya" zarzucali mu promowanie przemocy i przedmiotowe przedstawianie kobiety. Jeszcze przed premierą Telewizyjna Rada Rodziców w USA zażądała zakazu pokazywania zwiastuna obrazu w porannej telewizji, bo "gloryfikuje przemoc seksualną". Z tych samych powodów film został całkowicie wycofany z kin m.in. w Malezji. Koniec końców jednak okazało się, że obraz zapowiadany jako erotyczny skandal jest tylko dość grzeczną, kiczowatą historią Kopciuszka. Protesty zaś zapewniły mu darmową promocję.
5 Burza medialną, która wybuchła wokół premiery "Kodu da Vinci", stała się najlepszą reklamą dla filmu Rona Howarda według bestsellerowej powieści Dana Browna. Przeciw wprowadzaniu na ekrany historii o profesorze Langdonie na tropie potomków Jezusa i Marii Magdaleny mieszkających w dzisiejszej Europie, protestowali zarówno przedstawiciele Kościóła katolickiego, jak i stowarzyszenia żydowskie oraz historycy.
Media
6 Za najbardziej kontrowersyjny film w historii kina "Entertainment Weekly" uznało "Pasję" Mela Gibsona. Dramat, który prezentuje ostatnie godziny i minuty życia Jezusa Chrystusa, wywołał – zdaniem redaktorów cenionego, branżowego pisma – "bezprecedensową w historii Hollywood wojnę kulturową".
Media
7 W społeczeństwie przyszłości po ulicach snują się bandy agresywnych wyrostków szukających ujścia dla adrenaliny w bójkach, napadach i gwałtach… Gdy mistrz Kubrick przeniósł na ekran prozę Anthony'ego Burgessa jego szokujące dzieło na długie lata trafiło na listy zakazanych w wielu krajach, w tym w rodzimej Wielkiej Brytanii. Reżysera oskarżano o inspirowanie gwałtów i mordów, a jego rodzina otrzymywała listy z pogróżkami.
Media
8 Najgłośniejsze skandalizujące dzieło Bernardo Bertolucciego, a w nim Marlon Brando kochający się z Marią Schneider. Ich wzajemna relacja jest bezwstydnie cielesna i niepokojąco sadomasochistyczna. Aż po ostatnie wspólne tango... Obraz wchodził do kin albo na fali protestów, albo wcale, bo w wielu krajach zakazano jego dystrybucji. We Włoszech zniszczono wszystkie kopie, a Bertolucci został skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu. Na dodatek na pięć lat pozbawiono go praw obywatelskich.
AKPA
9 "Salo" Piera Paolo Pasoliniego na podstawie powieści Markiza de Sade szokowało w 1975 roku brutalnymi scenami sadyzmu, seksualnych dewiacji i finałową orgią okrucieństwa. Film został surowo zakazany w 40 krajach i tylko niektóre zgodziły się na pokazy ocenzurowanej wersji. Oryginalną wyświetlono wyłącznie w Japonii. Sam zaś Pasolini został brutalnie zamordowany na kilka tygodni przed premierą.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję