"Karbala" hołdem dla polskich żołnierzy. Politycy i VIP-y na uroczystej premierze [ZDJĘCIA]
1 Szef MON podkreślał, że "Karbala" wypełnia pewną lukę w wiedzy o wysiłku polskich żołnierzy po II wojnie światowej. – Więcej wiemy o bitwach II wojny światowej czy o odległych bitwach historycznych, a mało wiemy o wysiłku, o krwi, o poległych żołnierzach w ciągu ostatnich kilkunastu lat – mówił podczas premiery Tomasz Siemoniak.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
2 We wtorkowej premierze "Karbali" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej udział wzięli m.in.: marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier Tomasz Siemoniak oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska.
AKPA
3 "Karbala" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza ("Lincz" i "Żywie Biełaruś!") opowiada o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku. W 2004 roku żołnierze 2 Grupy Bojowej II zmiany PKW podczas powstania bojowników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra bronili ratusza w irackim mieście Karbala.
PAP / Jacek Turczyk
4 To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walki.
PAP / Jacek Turczyk
5 Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.
PAP / Jacek Turczyk
6 Drugim ważnym wątkiem "Karbali" jest historia polskiego sanitariusza oskarżonego o tchórzostwo na polu bitwy.
PAP / Jacek Turczyk
7 Krzysztof Łukaszewicz wyreżyserował "Karbalę" na podstawie własnego scenariusza, inspirowanego książką Marcina Górki i Adama Zadwornego "Psy z Karbali", zbiorem reportaży z Iraku.
PAP / Jacek Turczyk
8 Część zdjęć została zrealizowana w Jordanii. Tak duże przedsięwzięcie logistyczne i produkcyjne nie miało miejsca w polskiej kinematografii od lat. Filmowcy musieli zadbać m.in. o transfer drogą morską oraz powietrzną pojazdów wojskowych, broni, elementów scenograficznych oraz sprzętu filmowego.
PAP / Jacek Turczyk
9 – Na Bliskim Wschodzie, gdzie się nie obejrzeć, trudno o bezpieczeństwo zwykłego przybysza z Europy, a co dopiero całej ekipy filmowej – mówi Krzysztof Łukaszewicz, reżyser "Karbali". – Początkowo mieliśmy kręcić zdjęcia wyjazdowe w Egipcie, ale wybuchła tam rewolucja i walki o władzę. Potem w Kurdystanie, który wkrótce został zaatakowany przez dżihadystów. Potem w południowej Turcji, gdzie przy granicy z Syrią także wprowadzono stan wyjątkowy. Ostatecznie postawiliśmy na Jordanię. Kiedy przyjechaliśmy na dokumentację, konsul życzył nam powodzenia na zdjęciach, jednocześnie radząc nam robić te zdjęcia jak najszybciej, póki jest spokojnie – dodaje.
PAP / Jacek Turczyk
10 Filmowcy mogli liczyć na pomoc weteranów obrony City Hall, którzy dostarczali własne zdjęcia i materiały pokazujące miejsce, gdzie rozegrała się bitwa. Dekorację tworzą nie tylko budynki, ale również autentyczny sprzęt i wyposażenie, którego używali w 2004 roku polscy żołnierze stacjonujący w Iraku. Inspiracją do pracy scenograficznej były również odwiedzane przez ekipę plenery na Bliskim Wschodzie.
AKPA
11 Ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali, zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałych rolach zobaczymy doskonałą męską obsadę – Łukasza Simlata, Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Piotra Głowackiego, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego czy bułgarskiego gwiazdora – Hristo Shopova. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz.
AKPA
12 Film "Karbala" będzie można oglądać w kinach od 11 września.
AKPA
13
AKPA
14
AKPA