"Mały Książę" przebojem lata we Francji. Zachwyci też Polaków?
1 Teraz "Mały Książę" trafił na ekrany francuskich kin (w Polsce od 7 sierpnia). Część tamtejszych krytyków jest pod wrażeniem efektów specjalnych i wyobraźni twórców filmu. Historia napisana przez legendę francuskiej awiacji i literatury Antoine'a de Saint-Exupery'ego w interpretacji amerykańskich realizatorów nabiera jednak wymiaru daleko wykraczającego poza ramy opowieści, znanej dzieciom i dorosłym niemal pod każdą szerokością geograficzną. I ta dowolność w amerykańskiej interpretacji nie jest w smak części francuskich krytyków. Ich zdaniem, za daleko odbiega ona od oryginału i jest zbyt hollywoodzka.
Kino Świat
2 Reżyser Mark Osborne wielokrotnie mówił, że początkowo ani myślał mierzyć się z dziełem, które w dzieciństwie miało dla niego tak wielkie znaczenie. Dopiero z czasem dał się przekonać. – Wierzę, że ta książka ma cudowny wpływ na nasz świat. Opowiada o tym, co ponadczasowe i uniwersalne – o miłości i przyjaźni. Szansa realizacji "Małego Księcia" była rodzajem fantastycznej przygody rodem ze snów. To nie tylko projekt, który ekscytował mnie swoim potencjałem kreatywnym, ale też szansa na stworzenie filmu na skalę, o jakiej jeszcze nie słyszano, szczególnie w animacji. Zrobienie "Małego Księcia" to dla mnie magiczna rzecz – mówi twórca przebojowej "Kung Fu Pandy".
Kino Świat
3 Film powstał we Francji, ale ma cechy najlepszych amerykańskich produkcji. Twórca "Kung-Fu Pandy" dokonał w literackim pierwowzorze zmian, czyniąc przewodnikiem po świecie Antoine de Saint-Exupery'ego nową postać – dziewczynki wychowywanej przez ambitną matkę. Mała zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum.
Kino Świat
4 W oryginalnej wersji głosów postaciom użyczyły takie gwiazdy kina, jak: Jeff Bridges, Rachel McAdams, Paul Rudd, Marion Cotillard, Benicio del Toro, James Franco, Ricky Gervais, Paul Giamatti, Albert Brooks i Mackenzie Foy. W Polsce bohaterowie mówią głosami m.in. Włodzimierza Pressa, Małgorzaty Kożuchowskiej oraz Roberta Więckiewicza, który został wężem, zapewniając: Skoro mogę dać dzieciom radość, to ja w to wchodzę!
Kino Świat
5 Film Marka Osborne'a nie pozostawia nikogo, kto przeczytał "Małego Księcia", obojętnym, a to już jest duży sukces.
Kino Świat