Karbala, polskie piekło w Iraku. Kulisy wojennej superprodukcji [ZDJĘCIA]
1 To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walki.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
2 Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
3 Drugim ważnym wątkiem "Karbali" jest historia polskiego sanitariusza oskarżonego o tchórzostwo na polu bitwy.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
4 Część zdjęć została zrealizowana w Jordanii. Tak duże przedsięwzięcie logistyczne i produkcyjne nie miało miejsca w polskiej kinematografii od lat. Filmowcy musieli zadbać m.in. o transfer drogą morską oraz powietrzną pojazdów wojskowych, broni, elementów scenograficznych oraz sprzętu filmowego.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
5 – Na Bliskim Wschodzie, gdzie się nie obejrzeć, trudno o bezpieczeństwo zwykłego przybysza z Europy, a co dopiero całej ekipy filmowej – mówi Krzysztof Łukaszewicz, reżyser "Karbali". – Początkowo mieliśmy kręcić zdjęcia wyjazdowe w Egipcie, ale wybuchła tam rewolucja i walki o władzę. Potem w Kurdystanie, który wkrótce został zaatakowany przez dżihadystów. Potem w południowej Turcji, gdzie przy granicy z Syrią także wprowadzono stan wyjątkowy. Ostatecznie postawiliśmy na Jordanię. Kiedy przyjechaliśmy na dokumentację, konsul życzył nam powodzenia na zdjęciach, jednocześnie radząc nam robić te zdjęcia jak najszybciej, póki jest spokojnie – dodaje.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
6 Na terenie FSO na warszawskim Żeraniu zbudowana została imponująca scenografia – dzieło Marka Warszewskiego. Nawet 50 osób dziennie, przez siedem tygodni, w pocie czoła budowało w Warszawie kawałek irackiego miasta. Setki godzin ciężkiej pracy zostały zwieńczone precyzyjnie dopracowaną scenografią.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
7 W samym sercu Żerania postawiono ratusz, posterunek policji i meczet, wiernie odwzorowujące realia bitwy o City Hall, którego broniły polsko-bułgarskie oddziały.
NEXT FILM / Palka Robert
8 Filmowcy mogli liczyć na pomoc weteranów obrony City Hall, którzy dostarczali własne zdjęcia i materiały pokazujące miejsce, gdzie rozegrała się bitwa. Dekorację tworzą nie tylko budynki, ale również autentyczny sprzęt i wyposażenie, którego używali w 2004 roku polscy żołnierze stacjonujący w Iraku. Inspiracją do pracy scenograficznej były również odwiedzane przez ekipę plenery na Bliskim Wschodzie.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert
9 Ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali, zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałych rolach zobaczymy doskonałą męską obsadę – Łukasza Simlata, Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Piotra Głowackiego, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego czy bułgarskiego gwiazdora – Hristo Shopova. Reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz. Premiera kinowa filmu zaplanowana została na 11 września 2015 roku.
Robert Pałka / WFDiF / NEXT FILM / Palka Robert