"Służby specjalne" w kinach. Vega: Niektórym może być ciężko się podnieść
1 Przyszliśmy ci zrobić samobójstwo - mówi jeden z bohaterów filmu "Służby specjalne" do polityka, którego nawet średnio zaznajomieni z polską sceną polityczną widzowie bez trudu skojarzą. Choć nazwisko nie pada...
Media
2 To nie jedyna analogia do wydarzeń rzeczywistych, choć odwołań wprost nie ma. W filmie "Służby specjalne" nie padają nazwiska, ale bez trudu można rozpoznać, o kogo chodzi, chociażby dzięki podobieństwu fizycznemu.
Media
3 W filmie "Służby specjalne" pojawiają się więc bohaterowie przypominający m.in. Antoniego Macierewicza, Barbarę Blidę czy Andrzeja Leppera. Sam twórca filmu, Patryk Vega, w oficjalnych wypowiedziach również nie wymienia nazwisk, choć przyznaje, że wydarzenia przedstawione na ekranie będą i mają się kojarzyć z tym, co widzowie znają z doniesień medialnych.
Media
4 Akcja "Służb specjalnych" zawiązuje się w momencie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik (Olga Bołądź) , kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie (Wojciech Zieliński) oraz były pułkownik SB (Janusz Chabior). Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują.
Media
5 W "Służbach specjalnych" kreacje stworzyli czołowi polscy aktorzy: Olga Bołądź, Wojciech Zieliński, Janusz Chabior, Kamilla Baar, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza, Jan Frycz, Eryk Lubos oraz Wojciech Machnicki. Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Iraku, we Włoszech oraz na Łotwie.
Media
6 Film podzielił krytyków. Choć zgodnie doceniany jest powrót Patryka Vegi, reżysera "Pitbulla", do korzeni i mocnego kina, nie wszystkim spodobało się polityczne zaangażowanie filmu. Zgodnie jednak doceniono role aktorskie, zwłaszcza Janusza Chabiora oraz Olgi Bołądź.
Media
7 "Nie można przymknąć oczu na kilka bardzo złych dialogów i pozbawionych talentu aktorów drugoplanowych. I natrętną katolicką symbolikę (Różaniec? Naprawdę?). W zamian dostajemy jednak dobre "hollywoodzkie" tempo, miejscami świetny humor, wątki, które autentycznie wciągają i dziwne, odhumanizowane dźwięki (napisane przez Łukasza Targosza), które krążą w eterze i dodają opowieści nowego kontekstu" - napisała w recenzji Magdalena Felis w serwisie Stopklatka.pl.
Media
8 "Po tym filmie nikt już nikomu nie zaufa. „Służby specjalne” w sugestywny sposób sklejają znane teorie spiskowe, kolportowane przez prawicową prasę i polityków. Gdyby nie atak na Antoniego Macierewicza, byłby to doskonały film wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Patryk Vega niebezpiecznie miesza fikcję z rzeczywistością, a to może destrukcyjnie wpłynąć na zaufanie Polaków do państwa" - napisał z kolei Kamil Sikora w serwisie
Media
9 Vega przyznaje, że nie da się opowiedzieć o służbach specjalnych bez pokazania ich styku z polityką. Broni swego filmu jednak przed zarzutami o upolitycznienie i jątrzenie, przekonując, że polityka to nie wszystko. - To jednak zaledwie odprysk, w tym filmie kryje się coś ważniejszego - mówi w rozmowie z serwisem stopklatka.pl.
Media
10 Jedną z najbardziej problematycznych dla twórców scen była ta, w której wieszano jednego z drugoplanowych bohaterów - polityka w biało-czerwonym krawacie. - Wieszaliśmy go 20 godzin, aktor miał już zupełnie dosyć. Zależało nam na tym, żeby ta scena była odtworzona w najdrobniejszych detalach, żeby nie można było się przyczepić do żadnych szczegółów - mówił Vega w rozmowie z gazeta.pl.
Media
11 W niedawnej rozmowie z tygodnikiem "Wprost"Patryk Vega mówił, że część mediów dostało zakaz wspominania o filmie "Służby specjalne". Przyznał, że byli oficerowie specsłużb ostrzegali go przed próbami sparaliżowania produkcji. A ta, jak przyznał, poprzedzona była drobiazgową dokumentacją. - Udało mi się wniknąć głębiej niż autorom dotychczasowych publikacji o służbach. O ile scenariusz napisałem mniej więcej w 20 dni, o tyle dokumentacja zajęła mi prawie dwa lata - mówił reżyser. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję