Tak jury uzasadniło swoją decyzję: "Pomysłowe podejście do opowieści badającej polaryzację w społeczeństwie, która wychodzi od współczesnych Węgier, ale bez problemu rezonuje ze światem, który wszyscy znamy. Siła tego filmu wydaje się wynikać z tego, że został nakręcony z poczuciem pilnej potrzeby i z wykorzystaniem skromnych zasobów, z powodzeniem przypominając nam, że najlepszą radą na złożoność jest prostota".

Reklama

Scenariusz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami

Film "Wytłumaczenie wszystkiego" inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami. Będzie można go oglądać w kinach w Polsce od 13 września.

Treść filmu

Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla.

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.

OBSERWUJ nas na WhatsApp