Nagroda została wręczona Agnieszce Holland podczas uroczystości w rzymskim kinie Nuovo Olimpia. Jak wyjaśnili organizatorzy, jest ona przyznawana za film, który w minionym roku najlepiej nakreślił temat "poszukiwania najgłębszego znaczenia życia i wstrząsnął sumieniami, oświetlając mroczne strefy i duszę ludzką".

Reklama

Holland o kryzysie migracyjnym

Wręczenie nagrody, spotkanie z autorką filmu i jego projekcja odbyły się w pierwszym dniu tegorocznej 27. edycji festiwalu.

Reklama

Polska reżyser w czasie spotkania z widzami przed projekcją "Zielonej granicy" opowiadała o źródłach kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, tłumacząc, że wywołali go Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

Aby o tym opowiedzieć, postanowiłam zrobić to, co umiem, czyli nakręcić film fabularny - dodała.

Jak zaznaczyła, "tajemnica zła jest łatwiejsza do pokazania".

Holland "emigrantką polityczną"

Agnieszka Holland podkreśliła, że temat migracji jest jej bliski. Sama byłam emigrantką polityczną, ale to nie ma porównania z sytuacją ludzi, którzy kryją się po lasach - zauważyła.

Podkreśliła także:Lubię kontrowersje, bo to zmusza nas wszystkich do myślenia i działania. Reżyserka podziękowała za nagrodę również w imieniu aktywistów pomagających migrantom.

Festiwal z inicjatywy Jana Pawła II

Reklama

Festiwal, który zrodził się z inicjatywy św. Jana Pawła II, odbywa się pod patronatem watykańskich urzędów, między innymi Dykasterii do spraw Kultury i Edukacji oraz instytucji Konferencji Episkopatu Włoch. Jako jego cel wymienia się promocję dialogu między różnymi religiami i kulturami poprzez język kina.

Agnieszka Holland została w sumie uhonorowana przez trzy festiwale filmów religijnych: Tertio Millennio, Narody i Religie oraz Religion Today.

W poniedziałek projekcja "Zielonej granicy" odbyła się w filmotece watykańskiej.

Trwa ładowanie wpisu