Jak wyjaśniono, Piotra Fronczewskiego nagrodzono "w dowód uznania dla jego dokonań w dziedzinie sztuki aktorskiej, tak teatralnej, jak i filmowej, zasługujących na określenie wybitne, oraz niewątpliwe i nieocenione zasługi dla środowiska twórców z racji dbania o etos artysty i jego postrzeganie w społeczeństwie".

Reklama

"Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Nagrody, przewidującym honorowanie także zmarłych artystów, za dzieło życia" Nagrodę GUSTAW przyznano Antoninie Kaweckiej - "śpiewaczce, pedagogowi, członkini Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP, Zasłużonej Członkini Stowarzyszenia, w związku ze zbliżającą się, a przypadającą 16 stycznia 2023 r., setną rocznicą urodzin artystki, której sukcesy i zasługi dla środowiska artystycznego stawiają w rzędzie twórców godnych tego zaszczytu" - napisano w informacji. Przypomniano, że Antonina Kawecka zmarła 5 października 1996 r. w Poznaniu.

Jak zaznaczono Nagroda GUSTAW, "najwyższa nagroda ZASP przyznawana jest za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, służy wyróżnieniu tych osób, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie". Wyróżnienie ustanowiono, aby uczcić pamięć Gustawa Holoubka, jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku, aktora, reżysera, pedagoga, wieloletniego prezesa stowarzyszenia SPATIF, a także honorowego prezesa SPATIF-ZASP.

Nazwisko laureata, zgodnie z regulaminem, ZASP podaje do publicznej wiadomości 21 grudnia - w rocznicę powstania stowarzyszenia.

W poprzednich latach laureatami wyróżnienia zostali: Adam Kilian, Ignacy Gogolewski, Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska i Janusz Głowacki, Stanisław Radwan, Jan Englert, Anna Polony, Waldemar Dąbrowski, Krystyna Janda, Jerzy Trela oraz Marek Waszkiel. Nagroda ma charakter honorowy, wyróżnieni otrzymują statuetkę.

Reklama