Listę nominowanych do 14. Nagród PISF zamieszczono na stronie internetowej Instytutu.

Kto ma szansę na nagrodę?

W kategorii animacja kultury polskiej znaleźli się na niej: Podkarpacki Szlak Filmowy, plebiscyt "Śląska Lokacja Filmowa 2021", Plenery Film Spring Open, działalność Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Reklama

Szansę na nagrodę za książkę o tematyce filmowej mają: "KIEŚLOWSKI. Od Bez końca do końca" Krzysztofa Piesiewicza i Mikołaja Jazdona, "Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym" Pawła Bilińskiego oraz "Przerwane emancypacje. Polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982" Sebastiana Jagielskiego.

Reklama

Statuetka w kategorii krytyka filmowa może powędrować do Diany Dąbrowskiej, Łukasza Muszyńskiego lub Michała Oleszczyka. Natomiast debiutem roku może okazać się film dokumentalny "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" lub Zespół Edukatorów Filmowych.

W kategorii innowacja lub rozwiązanie technologiczne nominowano platformę streamingową 35mm.online i Laboratorium Narracji Wizualnych. Nagroda za plakat filmowy może trafić do Maksa Bereskiego ("Teściowie" i "Ucieczka na srebrny glob") lub Bartosza Kosowskiego ("Fucking Bornholm"). Z kolei w kategorii dystrybucja polskiego filmu finalistami zostały dystrybucje filmów "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz "Obłoki śmierci – Bolimów 1915".

Ogłoszenie laureatów

Reklama

Laureaci zostaną ogłoszeni w środę 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyłoni ich kapituła w składzie: dyrektor PISF Radosław Śmigulski, kierowniczka Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Aleksandra Świerczewska, historyczka sztuki i kuratorka Hanna Wróblewska, producentka filmowa Aneta Hickinbotham, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, publicysta Wiesław Kot oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika "Polityka" Janusz Wróblewski.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Instytut docenia nimi pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Celem nagród jest "wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej".

Autorka: Daria Porycka