O śmierci Jarmo Jaaskelainena poinformowali we wtorek organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W maju, podczas 62. edycji tego przeglądu, Fin miał odebrać nagrodę honorową – Smoka Smoków. Z informacji PAP wynika, że na ceremonię wręczenia statuetki do Krakowa planują przylecieć żona i córka reżysera. Informacja o śmierci filmowca, z kondolencjami dla rodziny i przyjaciół, została zamieszczona również na stronie rządowej, w serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.

Reklama

Każdego roku, rozpoczynamy publikowanie informacji na temat programu nadchodzącej edycji festiwalu od ujawnienia laureata najcenniejszej statuetki – Smoka Smoków przyznawanej przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowej kinematografii” – podali organizatorzy 62. KFF.

Miał przyjechać do Polski

Jaaskelainen zmarł 2 stycznia. 2 grudnia zaś rada programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej zdecydowała o przyznaniu mu Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego. „Jesteśmy wstrząśnięci informacją o śmierci naszego laureata, który dwa tygodnie temu potwierdził przyjazd do Krakowa, bardzo się cieszył na wizytę w Polsce i spotkanie z przyjaciółmi, a także młodymi widzami, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z jego filmami” – powiedział dyrektor KFF Krzysztof Gierat, cytowany w informacji prasowej.

Jarmo Jaaskelainen urodził się w Wyborgu 2 sierpnia 1937 r. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, producent. Pracował także jako dziennikarz, związany był z fińską BBC. Jaaskelainen znał język i historię Polski, gdzie spędził część życia. Jest absolwentem m.in. łódzkiej szkoły filmowej. Współpracował z polskimi operatorami i dla fińskiej telewizji zrealizował wiele dokumentów nt. Polski lat 70. i 80. oraz Solidarności. Jest twórcą takich obrazów jak m.in. „Gdzie śpiewał słowik” (1975), „Śmierć studenta” (1977), „Miejsce załadunku” (1987), W dokumencie „Msza za Ojczyznę” (1984) zilustrował Polskę po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Interesował go także temat Holokaustu („Choroba głodowa”, 1983; „Lastauspaikka, Umschlagplatz”, 1987; „Bohaterowie i męczennicy”, 1990). Wśród jego nowszych filmów są „Mały cud opery” (1996), „Pontikkapitaja”(2006), „Zwycięzcy i zwyciężeni” (2011).

Reklama

Jaaskelainen był wielokrotnie nagradzany, także w Polsce, za swoją twórczość. Otrzymał m.in. medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

62. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 29 maja do 5 czerwca i będzie miał formę hybrydową.