Wrocławska odsłona festiwalu (warszawska rozpoczęła się w piątek i zakończy w niedzielę 17 grudnia) rozpocznie się w piątek projekcją filmu „Moffie” południowoafrykańskiego reżysera Olivera Hermanusa, którego premiera odbyła się podczas festiwalu w Wenecji. To opowieść o konflikcie zbrojnym w latach 80. w RPA, represjach na osobach homoseksualnych w czasach apartheidu, ale też o „próbie zachowania własnego ja nawet w najgorszych warunkach” - piszą organizatorzy festiwalu.

Reklama

W programie festiwalu znalazły się również m.in. obraz Lemohanga Jeremiaha MoseseTo nie pogrzeb, to zmartwychwstanie” oraz filmLingui” czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna.

Filmy, które będzie można obejrzeć podczas wrocławskiej odsłony AfryKamery poruszają problemy społeczne, polityczne, ale również pokazują piękno afrykańskiej przyrody i poruszają zagadnienia związane z ekologią.

Trzy cykle

W programie festiwalu znalazły się też trzy filmy z cykli „Brave”. „Makongo” i „Haingosoa” porusza temat praw dziecka oraz dostępu do edukacji w Republice Centralnej Afryki oraz na Madagaskarze, z kolei „Stop filming us” konfrontuje Europejczyków z etyką dotyczącą przedstawiania Republiki Demokratycznej Kongo w mediach oraz tematyką neokolonializmu.

Filmy pokazywane na AfryKamerze, która po raz kolejny jest współorganizowana przez DCF, pozwolą naszym gościom bliżej poznać afrykańską kulturę, ale także przybliżą problemy, z jakimi zmaga się współczesna Afryka” – podkreślił Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Wrocławska odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 17-19 grudnia we wrocławskich DCF. Z kolei od 22 grudnia do 1 stycznia filmy z repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl.