"Wszystkie prezentowane na festiwalu filmy są związane z tematyką praw człowieka, choć każda edycja ma swój osobny temat. W tym roku jest nim +prawo do zdrowia+" - napisano na stronie Instytutu Adama Mickiewicza (IAM).

Reklama

Jak wyjaśniono, "z okazji 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w czasie tegorocznych DocuDays UA pokazana zostanie także retrospektywa filmów dokumentalnych tego wybitnego reżysera zatytułowana +Kieślowski. Życiorys dokumentalny+".

"Twórczość dokumentalna Kieślowskiego jest zdecydowanie mniej znana zagranicznym odbiorcom. Pokazy filmów polskiego reżysera na DocuDays UA to krok w stronę upowszechnienia jego dorobku dokumentalnego zwłaszcza wśród młodych widzów" - czytamy w informacji.

Nie tylko "Gadające głowy"

Kuratorką retrospektywy zawierającej takie filmy, jak: "Gadające głowy", "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Życiorys", "Fabryka", "Siedem kobiet w różnym wieku" jest Agnieszka Holland, która od 2020 r. sprawuje funkcję przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej.

"W pierwszym okresie twórczym, Kieślowski unikał manipulacji, za manipulację zaś uważał zbyt wymyślną fabułę, widoczną konstrukcję, informacyjny czy odautorski komentarz. Filmy – według niego – nie powinny oceniać – ani zjawisk, ani bohaterów. Życie jest jakie jest, trzeba tylko +zobaczyć+ i zajrzeć pod powierzchnię tego, co widoczne" - powiedziała o twórczości reżysera Agnieszka Holland, cytowana w informacji.

Zwróciła uwagę, że "polityczność tych filmów również była przezroczysta; przedstawiały rzeczywistość bez żadnej szminki, w jej biedzie, brzydocie i często heroicznym bezsensie, ale z jakimś rodzajem czułości". "To był dla Krzysztofa świat oswojony, świat, który był jego światem, nie oceniał go, nie wywoływał gniewu ani podziwu, bohaterów zaś wybierał nieoczywistych, zwykłych, ani dobrych, ani złych, mozolnie, z pokorą a czasem z dumą realizujących swoje niełatwe i nieatrakcyjne zawody" - podkreśliła Holland.

IAM zapowiedział, że "29 marca w ramach cyklu +Tete-a-tete+ odbędzie się spotkanie z Agnieszką Holland, która opowie o Kieślowskim jako reżyserze i koledze". "Polski wątek na festiwalu wzbogaci też udział Adama Ślesickiego z Doc Lab Poland i producentki Anny Stylińskiej, którzy poprowadzą wykłady online o promocji i produkcji filmów dokumentalnych" - napisano.

Jak wyjaśniono, "w związku z sytuacją pandemiczną tegoroczna edycja DocuDays UA odbędzie się w całości online na platformie DOCU/SPACE".

Festiwal potrwa od 26 marca do 4 kwietnia br.