Filmem, który nie może umknąć uwadze festiwalowej publiczności jest „BraterstwoPawła Łungina, opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. 23.11 w kinie Luna z widzami spotka się reżyser.

Reklama

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowany doskonały debiut Borisa AkopowaByk”. Ten świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku - w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. 26.11 w Lunie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film duetu reżyserskiego Nataszy Mierkułowej i Alekseja CzupowaCzłowiek, który zaskoczył wszystkich” wpisuje się w aktualny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka.

Współczesny obraz Rosji zobaczą widzowie oczami Aleksandra Gorczilina w filmie „Kwas”, gdzie kluby, imprezy i narkotyki dominują na ekranie już od pierwszych chwil. Odtwórca jednej z głównych ról, Filipp Awdiejew, spotka się z publicznością 24.11 w Lunie.

NaftaJusupa Razykowa to głęboko humanistyczny film, rozdzierający serce, lecz jednocześnie dający siłę do walki o własną godność i lepszą przyszłość. 30.11 w Lunie zaprosimy widzów na rozmowę z reżyserem i aktorką Jeleną Susaniną.

W swoim najnowszym filmie „NiedzielaSwietłana Proskurina po raz kolejny umieszcza akcję na rosyjskiej prowincji, zapewne po to, aby uwypuklić patologie na styku władzy i biznesu. 26.11 w kinie Luna z festiwalowymi widzami porozmawia reżyserka.

Reklama

Ołówek” w reżyserii Natalii Nazarowej to obraz o bardzo silnej dramaturgii, intrygującej fabule i ostrości spojrzenia. 29.11 widzowie będą mieli okazję do dyskusji z reżyserką i producentem Denisem Kowalewskim.

Zrealizowany w paradokumentalnej formie melodramat Larisy SadiłowejPewnego razu w Trubczewsku” to opowiedziana z dystansem, lecz niepozbawiona napięcia historia miłości mieszkających na głębokiej rosyjskiej prowincji dwojga kochanków.

Film „Port” Aleksandry Strielanej to historia miłosnego trójkąta, w którym zdolny, ale z łatwością mogący zejść na złą drogę bokser Andriej musi dokonać wyboru między dwiema skrajnie różnymi kobietami. Reżyserka spotka się z widzami 22.11 w Lunie.

Grigorij Konstantinopolskij w swoim filmie „Rosyjski bies” czerpie inspiracje z dokonań Davida Cronenberga i Nicolasa Windinga Refna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Moskwie, a jego bohaterami są ludzie z elit intelektualnych i finansowych.

Rosyjski młokosAleksandra Zołotuchina to dramatyczna historia nastoletniego Aleksieja, który pod wpływem patriotycznego uniesienia zgłasza się jako ochotnik do armii carskiej. W pierwszej potyczce z wrogiem traci wzrok. Reżyser zastosował awangardową metodę narracji, jak również wystylizował swój film na dokument, w którym zdjęcia przypominają archiwalne kroniki frontowe.

Kolejnym debiutem prezentowanym w ramach sekcji konkursowej jest „Sheena667Grigorija Dobrygina. To portret człowieka, który pragnie zerwać z małomiasteczkową egzystencją i jest gotów zapłacić za to - dosłownie i w przenośni - wysoką cenę.

Tekst Klima Szypienki to film zrealizowany na podstawie powieści Dmitrija Głuchowskiego, jednego z najpopularniejszych na świecie współczesnych pisarzy rosyjskich. 23.11 w kinie Elektronik odbędzie się dyskusja „Smartfon jako kopia zapasowa naszej duszy” we współpracy z Wydawnictwem Insignis.

W filmie „Van Goghi” Siergieja Liwniewa zobaczymy dwie wielkie aktorskie indywidualności, Aleksieja Sieriebriakowa i Daniela Olbrychskiego, którzy wcielają się w postaci syna i ojca - artystów żydowskiego pochodzenia, których drogi rozeszły się dwie dekady wcześniej. 22.11 zapraszamy do Iluzjonu na spotkanie z reżyserem i aktorem.

Aleksandr Łungin w swoim filmie „Wielka poezja” nawiązuje zarówno do wczesnej twórczości Quentina Tarantino, jak i dzieł nieżyjących już Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Bodrowa. Łungin wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji, pokolenia naznaczonego piętnem wojny.

Program dostępny na: https://sputnikfestiwal.pl/2019/program.