Jak podano w komunikacie, w czwartek 23 maja jury sekcji pod przewodnictwem Claire Denis ogłosi trzech zwycięzców nagród Cinefondation, którzy zostaną wyłonieni spośród 17 filmów zrealizowanych w szkołach filmowych. "W sobotę 25 maja, podczas ceremonii zamknięcia 72. festiwalu w Cannes, ogłoszony zostanie zwycięzca Złotej Palmy w kategorii najlepszy film krótkometrażowy" – czytamy na stronie internetowej festiwalu.

Reklama

Claire Denis (ur. 21 kwietnia 1946 r. w Paryżu) jest reżyserem i scenarzystką filmową, absolwentką paryskiej uczelni IDHEC. Pracowała jako asystentka u takich reżyserów, jak m.in. Jim Jarmusch, Jacques Rivette, Wim Wenders i Constantin Costa-Gavras. Debiutancki film Denis "Czekolada" (1988) został zainspirowany jej wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w Afryce. Obraz wziął udział w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes. Był także nominowany do Cezara, nagrody przyznawanej przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej.

Kolejnymi filmami Denis były m.in. "Nenette et Boni" (1996), "Piękna praca" (1999), uhonorowana nagrodą specjalną podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie oraz nominowana do Złotego Lwa "Biała Afryka" z 2009 r.

W 2017 r. podczas festiwalu canneńskiego Denis otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów (SADC) za film "Isabelle i mężczyźni". W ub.r. wyreżyserowała "High Life", w którym zagrali m.in. Juliette Binoche, Robert Pattinson i Agata Buzek.

Tegoroczny 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja. W lutym organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego będzie meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Pod koniec marca podano, że jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki.