Nazwisko laureatki ogłosili w środę organizatorzy 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wręczenie nagrody nastąpi 27 maja w Krakowie.

Reklama

Rada programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uhonorować Caroline Leaf za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu animowanego. „Artystka wypracowała sobie szczególne miejsce wśród twórców kina animowanego” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

„Jestem zaszczycona i wzruszona otrzymaniem tej nominacji od Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od wielu lat czuję głęboką więź z festiwalem, w którym miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć. To także wielkie wyróżnienie znaleźć się w tak znamienitym gronie dotychczasowych laureatów nagrody Smoka Smoków” – podkreśliła reżyserka, cytowana w komunikacie dla mediów.

Laureatka Smoka Smoków zapowiedziała, że odbierze nagrodę osobiście. Podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego publiczność będzie mogła obejrzeć takie dzieła kanadyjskiej reżyserki jak m.in. „Metamorfoza pana Samsy”, nominowana do Oscara „Ulica”; nagrodzony w Annecy film animowany „Dwie siostry”; animacja zrealizowana techniką piaskową, która zdobyła uznanie na międzynarodowych festiwalach i przyniosła Caroline Leaf nominację do nagrody BAFTA - „Sowa, która poślubiła gęś: Legenda eskimoska”.

Carline Leaf (ur. 1946) – od lat 70. do lat 90. przygotowywała animacje głównie w Kanadzie, od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie zajmuje się nie tylko filmem, ale i tworzy obrazy olejne i akwarelowe. Animowane filmy fabularne Caroline Leaf słyną ze stylu graficznego, opartego na autorskich technikach animacyjnych. Jej twórczość została doceniona m.in. grand prix na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie, grand prix na czwartym Międzynarodowym Festiwalu Animacji. W 2017 r. otrzymała w Hollywood nagrodę Annie za całokształt twórczości.

Na Krakowskim Festiwalu Filmowym Caroline Leaf zdobywała najwyższe laury dwukrotnie. W 1977 r. otrzymała Srebrnego Smoka za „Ulicę”. Rok później nagrodę Złotego Smoka za film „Metamorfoza pana Samsa”. Film ten znalazł się też wśród 20 tytułów w zestawieniu najlepszych filmów w historii festiwalu, przygotowanym z okazji 50-lecia festiwalu.

Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 r. przez radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora KFF, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego.

Reklama

W ub. r. laureatem Smoka Smoków został ukraiński reżyser dokumentalista Siergiej Łoźnica. Rada doceniła artystę za "konsekwentne, ogromnie oryginalne i owocne poszukiwania formalne", a także za to, że jest „dociekliwym i upartym badaczem Rosji”.

Tegoroczny 59. KFF potrwa od 26 maja do 2 czerwca.