W organizowanym przez łódzką "Filmówkę" jednym z najstarszych konkursów filmowych w Polsce biorą udział reżyserzy-debiutanci, produkcje, w których zarówno reżyser, jak i operator debiutują oraz te, w których za zdjęcia w filmie doświadczonego reżysera odpowiada debiutujący operator.
W tym roku o nagrody i wyróżnienia będzie rywalizowało 17 pełnometrażowych filmów fabularnych. Wśród zgłoszonych propozycji są m.in.: "53 wojny" (reż. Ewa Bukowska), "Atak paniki" (reż. Paweł Maślona, zdj. Cezary Stolecki), "Cicha noc" (reż. Piotr Domalewski), "Juliusz" (reż. Aleksander Pietrzak, zdj. Mateusz Pastewka), "Nina" (reż. Olga Chajdas), "Ostatnia rodzina"(reż. Jan P. Matuszyński), "Wszystkie nieprzespane noce" (reż. Michał Marczak, zdj. Michał Marczak), "Dziura w głowie" (reż. Piotr Subbotko).
Pokazy konkursowe rozpoczną się w poniedziałek. Obrazy początkujących filmowców oceni jury w składzie: reżyser Jan Komasa, fotograf i operator Bogdan Dziworski, artystka interdyscyplinarna Bronka Nowicka, studenci Szkoły Filmowej Maria Ornaf i Adam Suzin oraz laureaci poprzedniej edycji konkursu - operator Paweł Chorzępa i reżyser Joaquin del Paso. Część pokazów połączona będzie ze spotkaniami z twórcami. Harmonogram projekcji można znaleźć na stronie www.konkursmunka.pl. Wstęp jest wolny.
W konkursie tradycyjnie przyznane zostaną dwie nagrody - za najlepszą reżyserię i za najlepsze zdjęcia. Jak podkreślają organizatorzy, mają być one wyróżnieniem twórców odważnych, poszukujących nowych środków filmowego wyrazu, a także wsparciem promocji i dystrybucji debiutanckich produkcji.
Przyznawaną od 1965 roku Nagrodą im. Andrzeja Munka uhonorowani zostali dotychczas m.in. Andrzej Żuławski za "Trzecią część nocy" (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za "Personel" (1975 r.), Piotr Szulkin za "Golem" (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za "Rozmowę z człowiekiem z szafy" (1993 r.) oraz Łukasz Barczyk za "Patrzę na Ciebie Marysiu" (1999 r.). Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2016 roku. Jej laureatami byli Joaquin del Paso - za reżyserię filmu "Maquinaria Panamericana", za zdjęcia - Paweł Chorzępa za film "Zud" w reżyserii Marty Minorowicz.
Andrzej Munk był absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie studiował sztukę operatorską i reżyserię. Był również wykładowcą na tej uczelni. Znany jest z takich dzieł, jak "Człowiek na torze" (1956), "Eroica" (1957), "Zezowate szczęście"(1960) i niedokończonej "Pasażerki". Prace nad tym filmem przerwała tragiczna śmierć artysty. Munk zginął w wypadku samochodowym w 1961 r. w wieku 40 lat.