Oprócz znanej głównie z sagi "Zmierzch" o wampirach Stewart, która jest także laureatką Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film "Sils Maria", oraz Seydoux, która zagrała jedną z głównych ról w nagrodzonym Złotą Palmą filmie "Życie Adele", w jury zasiądzie m.in. rosyjski reżyser Andriej Zwiagincew, autor filmów "Lewiatan" i "Niemiłość".

Reklama

Jury, któremu przewodniczyć będzie dwukrotna laureatka Oscara, australijska aktorka Cate Blanchett, będzie się składać z pięciu kobiet i czterech mężczyzn.

W 2017 roku komisji przewodniczył światowej sławy hiszpański reżyser Pedro Almodovar, a Złotą Palmę w głównym konkursie tego festiwalu zdobył film "The Square" Szweda Rubena Oestlunda.

Natomiast w tym roku o Złotą Palmę w konkursie głównym będzie walczyć m.in. "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tym razem twórca nagrodzonej Oscarem "Idy" osadza fabułę w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i "na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi". To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która znalazła się w głównym konkursie.

Z kolei dzieło studia Animoon "III" w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowało się do konkursu filmów krótkometrażowych.

Tegoroczny festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja i potrwa do 19 maja.