Tegoroczny festiwal w Cannes potraw pomiędzy 8 a 19 maja. Przewodniczącą jury jest Cate Blanchett.

Reklama

"Zimna wojna" to film o skomplikowanych losach ludzi w Polsce i Europie lat 50. i 60. XX wieku. W rolach głównych zagrali tu Joanna Kulig oraz Tomasz Kot. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Borysa Szyca oraz Agatę Kuleszę. Reżyserem, ale tez autorem scenariusza jest Paweł Pawlikowski, laureat Oscara za film "Ida". Autorem zdjęć jest posiadający nominację do Oscara za zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal. Film powstawał w Polsce, Francji oraz w Chorwacji.

Atutem obrazu ma być też muzyka - usłyszymy polski jazz ze wspaniałej dla tego gatunku epoki, wymieszany z melodiami z paryskich barów.

Polski film przez długie lata nie był reprezentowany w konkursie głównym w Cannes. Ostatnim sukcesem był, będącym tylko w części nasza produkcją obraz "Pianista", za który Roman Polański w 2002 roku otrzymał Złotą Palmę. Wcześniej w 1981 roku Złotą Palmę otrzymał Andrzej Wajda za film "Człowiek z żelaza".

Reklama
Media

"Zimna wojna" pojawi się znakomitym otoczeniu. Filmem otwarcia jest "Wszyscy wiedzą" Asghara Farhadiego, podobnie jak Pawlikowski, laureata Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto inne filmy zakwalifikowane do konkurs głównego.

"At War", reż. Stéphane Brizé
"Dogman", reż. Matteo Garrone
"The Picture Book", reż. Jean-Luc Godard
"Asako I & II", reż. Ryusuke Hamaguchi
"Sorry Angel", reż. Christophe Honoré
"Girls of the Sun", reż. Eva Husson
"Ash Is Purest White", reż. Jia Zhang-Ke
"Shoplifters", reż. Kore-Eda Hirokazu
"Capernaum", reż. Nadine Labaki
"Burning", reż. Lee Chang-Dong
"BlacKkKlasman", reż. Spike Lee
"Under the Silver Lake", reż. David Robert Mitchell
"Three Faces", reż. Jafar Panahi
"Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski
"Lazzaro Felice", reż. Alice Rohrwacher
"Yomeddine", reż. A.B. Shawky
"Summer", reż. Kiriłł SieriebriennikowMedia

Film "Zimna wojna" do kin ma wejść w 2018 roku - ale kiedy dokładnie, nie wiadomo.

Sześćdziesięcioletni Paweł Pawlikowski jest dziś jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów na świecie. Największą sławę dała mu oczywiście oscarowa "Ida", jednak już wcześniej światowa prasa z uznaniem pisała o jego wcześniejszych dziełach - m.in. "Kobiecie z piątej dzielnicy".

W Polsce Pawlikowski jest dla wielu postacią kontrowersyjną - część prawicowych publicystów twierdzi, że przedstawiona w "Idzie" historia w nieprawdziwy i niesprawiedliwy sposób przedstawia relacje polsko-żydowskie z czasów i tuż po II Wojny Światowej.