Festiwal Wiosna Filmów to cykliczna impreza, w ramach której stołecznej publiczności prezentowane są obrazy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w ostatnim czasie. W tym roku wyświetlonych zostanie ponad 60 produkcji, spośród których połowa pokazana będzie przedpremierowo lub po raz pierwszy w Polsce. Widzowie zobaczą - w ośmiu różnych sekcjach - tegoroczne filmy oscarowe, obrazy nagrodzone na ostatnim festiwalu w Berlinie, Wenecji czy Locarno, a także te, które zdobyły największe uznanie publiczności.
Wydarzenie rozpocznie pokaz "Frantza", najnowszego dzieła Francoisa Ozona - laureata m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Niedźwiedzia. Twórcy filmu, który uzyskał 11 nominacji do tegorocznych Cezarów i ostatecznie został wyróżniony jednym Oscarem, zostali też docenieni na ostatnim festiwalu w Wenecji - nagrodę im. Marcello Mastroianniego otrzymała Paula Beer, która zagrała główną rolę - Anny Hoffmeister, młodej Niemki codziennie odwiedzającej grób swojego ukochanego Frantza, który zginął podczas I wojny światowej.
Widzowie zobaczą także premierę filmu pt. "Dusza i ciało" Ildiko Enyedi, zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Główną bohaterką jest Maria, która zostaje kontrolerką jakości w rzeźni w Budapeszcie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Zacieśnia więzy ze swoim szefem, trochę starszym od niej Endre, z którym dzieli takie same sny.
W sekcji specjalnej "Planeta konfliktu", znalazło się 6 filmów podejmujących temat konfliktów zbrojnych i kryzysów, w tym m.in. estoński "Na skrzyżowaniu wichrów" Martti Helde; palestyński "Omar" nominowany do Oscara w 2014 r. w kategorii film nieanglojęzyczny oraz - przedpremierowo - "W sieci" w reż. laureata Złotego Lwa i Srebrnego Niedźwiedzia Kim Ki-Duka.
W innych sekcjach widzowie zobaczą dzieła mistrzów reżyserii (m.in. "Egzamin" Cristiana Mungiu, "Personal shopper" Oliviera Assayasa i "Co przynosi przyszłość" z Isabelle Huppert); wyróżnionych scenarzystów ("Jackie" wg Noaha Oppenheima); i nagrodzonych aktorów ("Aquarius" z Sonią Bragą, "Pożegnanie z Europą" z Josefem Haderem jako Stefanem Zweigiem).
W ramach "Polskiego kina na świecie" pokazanych będzie 10 filmów, w tym: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem "Pokot" Agnieszki Holland, wyróżniona Orłem za najlepszy dokument "Komunia" Anny Zameckiej; "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego (Złote Lwy 2016) oraz "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka docenione przez publiczność Nowych Horyzontów.
Pozostałe sekcje przeglądu to m.in.: "Rewelacje festiwali" (np. "Dwie kobiety" z Catherine Deneuve i "Paterson" Jima Jarmuscha) oraz "Faworyci publiczności" (animowana "Nazywam się cukinia", niemiecka "Fukushima, moja miłość").
W programie festiwalu znalazły się także pokazy m.in. "Klienta" Asghara Farhadiego nagrodzonego tegorocznym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego; "Moonlightu" (3 Oscary, w tym za najlepszy film), "La La Land" (6 Oscarów) i "Toni Erdmann" (Europejska Nagroda Filmowa w pięciu kategoriach). Widzowie zobaczą też "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" i "Mężczyznę imieniem Ove”.
Organizatorzy festiwalu zaplanowali szereg spotkań z twórcami m.in. Ildiko Enyedi, Anną Zamecką, Pawłem Łozińskim ("Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"), Ryszardem Bugajskim i Marią Mamoną ("Zaćma") oraz Tomaszem Wasilewskim ("Wszystkie nieprzespane noce").
Tym, którym nie uda się dotrzeć na festiwal, organizatorzy - we współpracy z serwisem VoD.pl - oferują możliwość oglądania filmów w sieci. W trakcie "Wiosny Filmów" na legalnej platformie, w specjalnej zakładce, znajdą się m.in.: "Nieznajoma dziewczyna", "Fritz Bauer kontra Państwo", "Nauczycielka", "Praktykant", "Matka", "W sieci" oraz "24 tygodnie".
Festiwal trwa do 9 kwietnia. Wszystkie pokazy będą się odbywały w warszawskim kinie Praha. Szczegóły na stronie www.wiosnafilmow.pl