"Kto napisze naszą historię?" to opowieść o Emanuelu Ringelblumie i stworzonym przez niego Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Żydowski historyk w 1940 roku razem z intelektualistami i społecznikami, którzy weszli w skład organizacji Oneg Szabat (z hebrajskiego "radość soboty") rozpoczął dokumentowanie życia w getcie i okupowanej Polsce.

Reklama
PAP / Grzegorz Michałowski

Gromadzono pamiętniki, odręczne zapiski, rysunki, oficjalne pisma, gazety, a nawet programy teatralne. W sumie 30 tysięcy dokumentów na temat sytuacji Żydów w getcie i ich masowej zagładzie prowadzonej przez Niemców, które niedługo przez wybuchem powstania w 1943 roku zostały ukryte w metalowych skrzyniach i bańkach na mleko w piwnicach budynków przy ulicach Nowolipki 68 i Świętojerskiej 34. Pierwszą część odkryto rok po wojnie. Drugą podczas odbudowy Warszawy. Trzeciej nigdy nie odnaleziono… "Archiwum Ringelbluma" trafiło na listę "Pamięć Świata" ("Memory of the World") UNESCO, obejmującą najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa.

Reklama
PAP / Grzegorz Michałowski

Adaptacja książki pod tym samym tytułem – "Kto napisze naszą historię?" – autorstwa amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa powstaje przy wsparciu Fundacji Spielberga. Na ekranie zobaczymy polskich aktorów. Emanuela Ringelbluma gra Piotr Głowacki, jego żonę Judytę – Karolina Gruszka. Jowita Budnik zostanie ekranową Rachel Auerbach, jedną z niewielu członków Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę. Premiera filmu planowana jest na 2017 rok.

PAP / Grzegorz Michałowski