O tym, że "Smoleńsk" nie wejdzie do kin 15 kwietnia poinformował jego producent Maciej Pawlicki w oświadczeniu rozesłanym do mediów. Nowej daty premiery nie podano.

Reklama

Do tej zmiany odniósł się reżyser i scenarzysta Andrzej Saramonowicz. - Ponieważ większość z Państwa nie zajmuje się robieniem filmów, możecie mieć kłopot ze zrozumieniem sensu tego, co powiedział pan Pawlicki - pisze w swoim komentarzu na Facebooku dramaturg i twórca popularnych komedii ("Testosteron", "Lejdis").

I tak oto sprawę wyjaśnia: - Jeśli na kilka zaledwie dni przed premierą producent wycofuje film, powołując się na "trudności przy realizacji filmu i stopień technologicznego skomplikowania", w mojej ocenie (oczywiście mogę się mylić, to tylko próba odczytania tego osobliwego komunikatu) oznacza to mniej więcej tyle: "ktoś bardzo ważny, ktoś, od kogo wiele w Polsce zależy, a komu z powodów osobistych szalenie zależało na tym filmie, obejrzał go na pokazie przedpremierowym i tak nas zrąbał od stóp do głów, że nam ze strachu buty pospadały, a teraz w panice zastanawiamy się, co dokręcić i jak przemontować, rany boskie, na co nam to było, ten lęk, który nam teraz towarzyszy, nie jest wart kasy, którą zarobiliśmy na produkcji, ojojoj, ojojoj, ojojoj!

Pierwotnie premiera filmu Antoniego Krauzego miała odbyć się w kwietniu 2015 roku. Potem pojawiły się kolejne terminy - październik, marzec, na przełom marca i kwietnia. Wreszcie ogłoszono oficjalną datę: 15 kwietnia 2016 roku, ale i ona jest już nieaktualna. 11 marca opublikowano pełny zwiastun produkcji.

W filmie "Smoleńsk" rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zagrał Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej – Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie znaleźli się również: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Scenariusz napisali Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki oraz Marcin Wolski. Za, realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.