Budzący wiele emocji "Wołyń" miał wejść na ekrany kin jesienią, ale brakuje 2,5 mln do zamknięcia jego budżetu i nakręcenia kilku kluczowych – zdaniem reżysera – scen. Symbolicznych i ważnych dla wymowy filmu. – mówi Wojciech Smarzowski w filmie-apelu, który trafił do internetu. – podkreśla twórca "Róży".
Problem w tym, że "Wołynia" boją się potencjalni sponsorzy. – mówi Smarzowski. – – kończy apelem o wpłaty na dokończenie filmu o rzezi wołyńskiej.
Akcja "Wołynia" rozgrywa w czasie II wojny światowej w małej wiosce położonej w południowo-wschodniej części Wołynia. Główną bohaterką filmu będzie zaś 17-letnia Zosia, która zakochuje się w ukraińskim chłopcu. Ojciec chce ją jednak wydać ją za mąż za bogatego Polaka, wdowca z dwójką dzieci. – – zapowiadał wcześniej Smarzowski.
Wojciech Smarzowski (rocznik 1963) to jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, wielokrotnie nagradzany twórca "Wesela", "Domu złego", "Róży", "Drogówki" i "Pod Mocnym Aniołem".
Chętni wpłaty mogą przekazywać na konto podane na stronie Fundacji na rzecz filmu "Wołyń".