Sławomir Idziak pracował z Natalie Portman nad jej debiutem reżyserskim – filmem "Opowieść o miłości i mroku". Obraz, który jest ekranizacją pamiętników izraelskiego pisarza Amosa Oza, pokazano na tegorocznym festiwalu w Cannes i okrzyknięto jednym z najważniejszych wydarzeń imprezy. Portman nie tylko go wyreżyserowała, ale napisała również scenariusz dzieła oraz wystąpiła w głównej roli matki Oza, która popełniła samobójstwo.

I właśnie z pierwszym filmem w reżyserii Natalie Portman związany był jej pobyt w Krakowie. Gwiazda (której dziadek pochodził z Rzeszowa) była gościem organizowanych przez Sławomira Idziaka 10. plenerów Film Spring Open (czyli spotkań młodych twórców i doświadczonych przedstawicieli branży). – Natalie Portman osobiście wyraziła ochotę przyjazdu i wierzę, że jej zobowiązania na to pozwolą. Chciałbym, by podzieliła się z uczestnikami doświadczeniem, jakie zdobyła na planie swojego debiutu reżyserskiego – mówił przed warsztatami dla młodych filmowców światowej sławy operator.

Tak się też stało. Laureatka Oscara wzięła udział w wykładzie "Analiza filmu »Opowieść o miłości i mroku«", a potem pozowała do pamiątkowych zdjęć z mieszkańcami Krakowa.

Nakręcone w Jerozolimie (gdzie urodziła się Natalie) z tamtejszymi aktorami, "Opowieści o miłości i mroku" na ekrany polskich kin trafią jesienią.