Najnowszy film Romana Polańskiego, komedia "Wenus w futrze", z Mathieu Amalrikiem i Emmanuelle Seigner w rolach głównych, będzie prezentowany na festiwalu w sekcji pokazów specjalnych.

Reklama

O nagrodę główną – Złote Lwy – walczyć będzie 14 innych produkcji, czyli: "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Bilet na Księżyc" Jacka Bromskiego, "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego, "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, "Ida" Pawła Pawlikowskiego, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego, "Nieulotne" Jacka Borcucha, "Ostatnie piętro" Tadeusza Króla, "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego, "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego oraz "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej.

Filmy w konkursie głównym oceni i laureatów nagród wybierze jury w następującym składzie: prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki (jako przewodniczący jury), reżyserki Agnieszka Holland i Urszula Antoniak, aktorka Agata Buzek, członkini zarządu niemieckiej telewizji ZDF Kirsten Niehuus (od lat związana również z przemysłem filmowym, m.in. jako specjalistka w zakresie funduszy filmowych), a także brytyjski scenarzysta Christopher Hampton, laureat Oscara za scenariusz filmu "Niebezpieczne związki" w reż. Stephena Frearsa z 1988 roku oraz zdobywca nominacji do Oscara za scenariusz "Pokuty" w reż. Joe Wrighta z 2007 roku.

Pierwszy laureat nagrody 38. festiwalu jest już znany – Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze reżyser Jerzy Antczak, twórca "Nocy i dni".

Gdynia – Festiwal Filmowy potrwa od 9 do 14 września.