– Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że mój najnowszy film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" rozpocznie swoje ekranowe życie od festiwalu w Wenecji, który odegrał tak ważną rolę w moim życiu – powiedział Andrzej Wajda na wiadomość o premierze jego dzieła na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. – To na festiwalu w Wenecji w roku 1998 otrzymałem Złotego Lwa za całokształt mojej filmowej twórczości. To w czasie weneckiego festiwalu mój film "Katyń" został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d`Argento Europeo 2009. To tu właśnie, w roku 1959, co prawda poza festiwalem, w niewielkim kinie - ze względu na decyzję władz PRL, które zabroniły temu filmowi udziału w jakimkolwiek festiwalu - mój film "Popiół i diament" został dostrzeżony i rozpoczął swoją drogę w świat. Może i tym razem Festiwal Filmowy w Wenecji da również "Wałęsie" taką szansę – mówił reżyser.

Reklama

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" prezentowany będzie w Wenecji w sekcji "Out of Competition". We wrześniu zaś zawędruje na kolejny kontynent. Pokaz specjalny filmu odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Jedna z najbardziej oczekiwanych i budzących największe emocje premier roku 2013 wejdzie na ekrany polskich kin 4 października. Scenariusz do obrazu napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a główne role zagrali: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.