W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nagrodzony Oscarem reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę – tak nowy obraz Andrzeja Wajdy zapowiadają producenci. – Historia transformacji, to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Reklama
Media

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" zamyka tryptyk Andrzeja Wajdy, w skład którego wchodzą również głośne obrazy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Uroczysta premiera filmu, poprzedzona prapremierą w Gdańsku, ma odbyć się 23 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Do kin film trafi 4 października.

Scenariusz do obrazu napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a główne role zagrali: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.