"Imagine" Andrzeja Jakimowskiego to historia Iana, nowego instruktora w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, który zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni grupę niewidomych pacjentów. Światowa premiera obrazu odbyła się 10 września w ramach festiwalu filmowego w Toronto. Dzieło, w którym występują Alexandra Maria Lara oraz Edward Hogg, w Warszawie walczyć będzie w konkursie międzynarodowym.

Reklama

W tej samej rywalizacji zobaczymy "Miłość" Sławomira Fabickiego z Julią Kijowską i Marcinem Dorocińskim oraz "Konfidenta", za którego reżyserię odpowiada Juraj Nvota. W filmie koprodukcji słowacko-czesko-polska zagrał Maciej Stuhr.

Polskie akcenty pojawią się również w konkursie 1-2. Będzie to "Dzień kobiet" – pełnometrażowy debiut reżyserski Marii Sadowskiej (występują Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Anita Jancia, Dorota Kolak, Grażyna Barszczewska) oraz "Kwietne pączki" (reż. Zdeněk Jiráský), w którym główną rolę gra Małgorzata Pikus, nominowana za kreację do nagrody Czeskich Lwów 2012.

Widzowie zobaczą też pokaz specjalny filmu "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Dzieło nawiązuje do pogromu Żydów w Jedwabnem. W obrazie zobaczymy Macieja Stuhra, Ireneusza Czopa, Jerzego Radziwiłowicza, Danutę Szaflarską czy Zbigniewa Zamachowskiego.

Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się między 12-21 października. Pełny program zostanie ogłoszony 26 września. Więcej na stronie Wff.pl.