"Rzutem na taśmę" do konkursu został zakwalifikowany zapowiadany jako kontrowersyjny i krytykowany już w trakcie zdjęć włoski film "Śpiąca królewna" w reżyserii Marco Bellocchio. Film przywołuje historię młodej Włoszki, Eluany Englaro, która w 1992 roku zapadła w nieodwracalny stan wegetatywny w wyniku ciężkiego wypadku samochodowego. Po latach sądowych batalii jej ojciec uzyskał zgodę na odłączenie aparatury, przez którą była odżywiana. Eluana zmarła w 2009 roku w chwili, gdy ówczesny rząd Silvio Berlusconiego podejmował do ostatniej chwili wysiłki, by nie dopuścić do wyłączenia urządzeń podtrzymujących ją przy życiu.

Reklama

Batalię tę i dyskusję, jaka wybuchła wtedy we Włoszech, obserwował i komentował cały świat. W filmie Marco Bellocchio grają znani aktorzy Toni Servillo, Isabelle Huppert i Alba Rohrwacher.

Nowa dyrekcja festiwalu na czele z Alberto Barberą dopuściła do głównego konkursu także dwa inne włoskie filmy: "E stato il figlio" ("To syn") Daniele Cipriego, przedstawiający życie na Sycylii, oraz "Un giorno speciale" ( Wyjątkowy dzień) Franceski Comencini.

O nagrodę Złotego Lwa ubiegać się będzie łącznie 17 filmów, wśród nich amerykańsko-brytyjski "At any price" pracującego w USA reżysera irańskiego pochodzenia Ramina Bahraniego, "Passion" Briana De Palmy, francusko-belgijski "Superstar" Xaviera Giannoli, "Litość" Ki-Duk Kima z Korei Południowej, "Outrage beyond" często obecnego w Wenecji Japończyka Takeshi Kitano, "To the wonder" Terrence'a Malicka oraz rosyjski "Zdrada" Kiryła Serebrennikowa.

Przewodniczącym jury będzie w tym roku brytyjski reżyser Michael Mann.

Reklama

Festiwal otworzy projekcja pozakonkursowego filmu zwyciężczyni z Wenecji za "Monsunowe wesele" Miry Nair – "The Reluctant Fundamentalist".