Maria Sadowska nagrała 9 płyt, ale jest także reżyserką. W 2002 roku ukończyła reżyserię w łódzkiej "filmówce". Od tego czasu zrealizowała już kilka filmów krótkometrażowych oraz swój debiut fabularny "Dzień kobiet", który w tym roku walczyć będzie wraz z 12 innymi filmami o Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni.

Reklama

Zdjęcia do filmu trwały od 11 października do 21 listopada 2010 roku, a główną rolę w tym filmie zagrała Katarzyna Kwiatkowska, która wcieliła się w postać Haliny, kobiety z małego miasta

– Cieszyłam się, gdy udało mi się przejść przez zdjęcia próbne do debiutu fabularnego Marysi Sadowskiej. To jest dramat psychologiczny, kino feministyczne. Główna bohaterka jest kasjerką w supermarkecie, w którym łamane są prawa człowieka. Zbiera się w sobie i wytacza proces tej dużej firmie. Wszystko oparte jest na faktach. Bardzo się cieszę, że to zagrałam – mówi Katarzyna Kwiatkowska.

Halina mieszka ze swoją matką i córką w jednym z małych miasteczek. Wraz ze swoimi koleżankami pracuje dużo ciężej niż powinna, a dostaje za to bardzo niską pensję. Pewnego dnia szef supermarketu proponuje jej awans. Halina ma wyższe stanowisko i wyższe wynagrodzenie, jednak szybko przekonuje się, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić. Halina choć traci koleżanki, a później także swoją pozycję, nie poddaje się i podejmuje walkę o sprawiedliwość.

Oprócz Kwiatkowskiej w debiucie fabularnym Marii Sadowskiej grają także m.in. Grażyna Barszczewska, Julia Czuraj, Eryk Lubos, Anita Jancia, Dorota Kolak, Julia Mańkowska, Zina Kerste, Karolina Dafne Porcari i Danuta Borsuk.

"Dzień kobiet" będzie można zobaczyć podczas 37. Gdynia Film Festival.