Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Chaciński, wyjaśnił z kolei, że decyzja organizatorów o zmianie nazwy dorocznej imprezy wiąże się z pracami nad odświeżeniem wizerunku festiwalu i nad kampanią medialną. – W trakcie pracy nad kampanią medialną dotyczącą festiwalu odkryliśmy wraz z firmą, z którą w tym zakresie współpracujemy, że niewiele mediów używa pełnej jego nazwy – mówi Chaciński.

Reklama

Dziennikarze, krytycy, radio, czy telewizja posługują się zrozumiałym dla wszystkich skrótem "Festiwal w Gdyni". W związku z pracami nad odświeżeniem wizerunku festiwalu i nad profesjonalną kampanią medialną, Komitet Organizacyjny jednogłośnie postanowił, że oficjalna nazwa festiwalu zostanie skrócona i stąd na plakacie hasło Gdynia Film Festival – tłumaczy dyrektor artystyczny.

Zaznaczył jednak, że poprzednia nazwa gdyńskiej imprezy, czyli "Festiwal Polskich Filmów Fabularnych", jeszcze w tym roku będzie używana w festiwalowym katalogu i w oficjalnych dokumentach.

W tym roku, "przejściowym", dwie nazwy będą stosowane jednocześnie. Obie są w tej chwili wymienione na stronie internetowej festiwalu. Napisane jest na niej: "Gdynia Film Festival. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych". Chcemy jednak, by od przyszłego roku oficjalnie funkcjonowała już tylko nowa nazwa – uzupełnia rzeczniczka Kinga Dąbrowska.

Jak zaznaczyli organizatorzy, nowa nazwa nie zmieni niczego w formule festiwalu.

Organizatorami Gdynia Film Festival są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miasta Gdyni.