Jury festiwalu przyznało polskiemu filmowi drugą nagrodę The Silver Gateway Award oraz 25 tys. rupii ( ok. 500 dolarów). Film startował w kategorii "Celebrate Age", w której prezentowane są tytuły traktujące o zagadnieniach związanych ze starzeniem się. Kategoria ta miała w tym roku swoją drugą edycję, a fundatorem nagrody jest Fundacja Harmony Silvers, która zajmuje się w Indiach poprawą standardu i zapewnieniem godnych warunków życia osobom starszym.

Reklama

Nagroda w Bombaju to już kolejne, po 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Ińskim Lecie Filmowym, wyróżnienie dla pełnometrażowego debiutu fabularnego Konopki.

"Lęk wysokości" jest opowieścią o Tomku, młodym reporterze telewizyjnym, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, zanurza się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.

"To jest historia inspirowana wydarzeniami z życia. Zmaganie się z chorobą ojca towarzyszyło mi przez wiele lat. Próbowałem sobie z tym radzić i zastanawiałem się, jak zapisać pewne przeżycia" - mówił podczas festiwalu w Gdyni Bartek Konopka, reżyser filmu.

"Po śmierci ojca w 2005 roku pomyślałem, że zrobię dokument, aby zatrzymać ślad, ponieważ osoby z chorobami psychicznymi są szybko wypierane z naszej pamięci. Potem zauważyłem, że wkraczam na zbyt osobiste tereny, więc poszedłem w stronę fabuły" - powiedział.

"Lęk wysokości" jest fabularnym debiutem Konopki. Opiekę artystyczną nad tym filmem objęła Agnieszka Holland.

"Czytałam kilkanaście wersji scenariusza tego filmu i widziałam kilka wersji montażowych. Dziś, gdy zobaczyłam gotowy film w pełnej wersji z muzyką, na dużym ekranie, mam wrażenie jakbym oglądała to po raz pierwszy. Podczas tworzenia filmu zawsze ciężko jest zauważyć, kiedy ta magia zaczyna działać. A tu magia na pewno zadziałała" - mówiła w Gdyni Holland.

Główne role w "Lęku wysokości" zagrali Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński. Towarzyszą im Dorota Kolak i Magdalena Popławska.