O główną nagrodę, Złotego Niedźwiedzia, podczas popularnego Berlinale powalczy siedemnaście filmów, w większości produkcji europejskiej, a na czele jury zasiądzie brytyjski reżyser Mike Leigh.

Reklama

W sekcji konkursowej nie zabraknie też kina amerykańskiego, choć filmy zza oceanu nie będą rywalizowały o prestiżową statuetkę. Za wydarzenia zasługujące na szczególne zainteresowanie widzów uważane są specjalne pokazy nowego filmu sensacyjnego Stevena Soderbergha, "Ścigana", w którym wystąpiła plejada aktorskich gwiazd; nominowanego do tegorocznego Oscara obrazu Stephena Daldry'ego, "Strasznie głośno, niesamowicie blisko"; oraz brytyjskiego "Bel Ami", opowieści o cynicznym pożeraczu serc z Umą Thurman, Christiną Ricci i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Zaś festiwal otworzy rozgrywająca się podczas pierwszych dni rewolucji francuskiej koprodukcja hiszpańsko-francuska "Les Adieux à la reine", w której zobaczymy Diane Kruger i Léaię Seydoux. To widowisko kostiumowe nakręcone zostało z odpowiednią dozą ironii, przedstawia bowiem Wersal z punktu widzenia zatrudnionej tam służby.

Berlinale nie kończy się jednak na konkursie, bowiem ponad pięćdziesiąt tytułów wchodzi w skład sekcji Panorama, w której zaprezentowane zostaną najnowsze dokonania światowej kinematografii. Furorę w sieci robi obecnie fińskie "Iron Sky" z Udo Kierem, utrzymany w estetyce camp spektakl science-fiction traktujący o stacjonujących na Księżycu nazistach planujących inwazję na Ziemię. Amerykańskie kino niezależne reprezentować będzie "Cherry" Stephena Elliota. To historia młodej kobiety wkręconej w tryby pornobiznesu, która poznaje uzależnionego od kokainy prawnika – wcielił się w niego James Franco. Innymi punktami obowiązkowymi będą rosyjski "The Convoy", japońskie "Rent-A-Cat" oraz "My Brother the Devil" brytyjskiej debiutantki Sally El Hosaini, film opowiadający o dwóch braciach arabskiego pochodzenia, próbujących odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości londyńskich gangów. W Panoramie znalazło się też miejsce dla produkcji z Polski – publiczności zaprezentowany zostanie "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, a w ramach sekcji Forum wyświetlony będzie "Sekret" Przemysława Wojcieszka.

Festiwal Filmowy w Berlinie zakończy się 19 lutego.