Niektórzy z krytyków, doceniając literacką wartość utworu brytyjskiej noblistki, zadawali sobie pytanie, czy przedstawiona w nim sytuacja nie jest aby nadto przekombinowana, czy jest psychologicznie prawdopodobna. Bohaterki utworu Lil i Roz znają się od lat szkolnych, a ich relacja od samego początku nosiła znamiona tajemniczego uzależnienia. Kobiety od zawsze były nierozłączne. Razem wkraczały w życie, wspólnie przeżywały pierwsze radości i rozczarowania, w tym samym momencie poznały swoich życiowych partnerów i wyszły za mąż, ba – niemal w jednym czasie zaszły w ciążę i wydały na świat synów.

Reklama

Gdy jedna z nich owdowieje, a drugą porzuci mąż, symbiotyczna relacja dwóch kobiet pogłębi się i zmieni charakter: dwaj dorastający synowie Roz i Lil wkrótce wdadzą się w romans z przyjaciółkami swoich matek. Silna więź miłosna łącząca nastoletnich chłopców ze starszymi kobietami naznaczy późniejsze życie bohaterów, nie dając zapomnieć o sobie po wielu latach. Mylą się jednak ci, którzy w opowiadaniu Lessing chcieliby widzieć tylko historię efektownego czworokąta. "Dwie kobiety" w wersji literackiej były wnikliwym studium emocjonalnego uzależnienia, opowieścią o uczuciowym potrzasku, w jakim tkwią bohaterowie, obawiając się samotności i konfrontacji ze światem.

Czy utwór noblistki był dobrym materiałem na filmowy scenariusz, dowiemy się już 21 czerwca, kiedy film "Idealne matki" wejdzie na ekrany polskich kin. Za przełożenie opowiadania na filmową fabułę zabrała się Anne Fontaine, reżyserka, która w 2009 roku z powodzeniem przeniosła na ekran biografię Coco Chanel. W role tytułowych bohaterek wcieliły się Robin Wright i Naomi Watts, film zaś zadebiutował już podczas tegorocznej edycji festiwalu Sundance.

Pytana przez dziennikarzy francuska reżyserka po premierze dość sentymentalnie przedstawiła "Idealne matki" jako historię wielkiej, wyklętej miłości i sile kobiecej przyjaźni. Jak na razie krytyka przyjęła film z umiarkowanym entuzjazmem, zarzucając Fontaine, że z opowiadania Lessing zrobiła ładny obrazek, pozbawiony psychologicznej głębi. Czy gra warta była świeczki, przekonamy się w kinach.

IDEALNE MATKI | Australia, Francja 2013 | reżyseria: Anne Fontaine | dystrybucja: Kino Świat | czas: 100 min