"Charlie i Boots" to inteligentna australijska komedia z Paulem Hoganem ("Krokodyl Dundee") w roli głównej. Film Deana Murphy'ego efektownie wykorzystuje schemat inicjacyjnej podróży ojca i syna, dla których wspólna wyprawa na półwysep Jork stanie się symbolicznym aktem ponownego zrozumienia.

Reklama

"Szukając miłości", film nagrodzony na festiwalach w Sundance i w Filadelfii, jest dziełem następnej przedstawicielki rodu Cassavetesów, która talent bezsprzecznie odziedziczyła w genach – ojcem Zoe jest John Cassavetes, największa legenda amerykańskiego kina niezależnego, matką – wybitna aktorka Gena Rowlands, a bratem reżyser Nick Cassavetes. "Szukając miłości" na pewno nie przyniesie wstydu rodowej sławie. To kino, któremu jednak zdecydowanie bliżej do Woody'ego Allena niż Cassavetesa seniora. Zoe portretuje życie sympatycznej singielki granej przez Parker Posey, która po licznych perypetiach rusza do Paryża, podążając za swoim przystojnym chłopakiem (ujmujący Melvil Poupaud). Cechy charakterystyczne jej kina: komizm sytuacyjny, talent do dialogów plus znakomita obsada.

Laureatem festiwalu Sundance jest również znakomicie przyjęty w Stanach komediodramat Sandro Parenza "I wszystko lśni" z brawurowymi kreacjami Emily Blunt, Amy Adams oraz godnie im partnerującego Alana Arkina. Ujmująca historia Rose (Adams), młodej kobiety, która po licznych rozczarowaniach życiowych, wspólnie z siostrą postanawia założyć firmę sprzątającą miejsca zbrodni.

Media

Zgoła odmienną propozycją w kolekcji jest francuska animacja "Azur Asmar" w reżyserii Michela Ocelota. "Czysta magia" – zachwycał się filmem krytyk "Hollywood Reporter". Trudno odmówić mu racji. To piękna baśń o miłości dwojga braci, którzy chociaż niespokrewnieni ze sobą, stanowili w dzieciństwie jeden wspólny, kochający się organizm. Po latach odnajdują się, żeby zrozumieć sens ich uczucia. Film Ocelota, autora kultowej serii o "Kirikou", otrzymał nominację do francuskiego Cezara i hiszpańskiej Goi.

Kinematografię francuską w kolekcji "Olśnień" reprezentuje również film Marca Gibaja pod prowokacyjnym tytułem "Moje życie to nie komedia romantyczna" – opowieść o wiecznym singlu mieszkającym z rodzicami, który marzy o partnerce w typie Meg Ryan, oraz zdroworozsądkowej dziewczynie samotnie wychowującej dziecko. Relacja tej dwójki początkowo będzie wyglądała jak typowa komedia romantyczna. Do czasu.

Reklama

Gwiazdą "Moich córek" Tylera Perry'ego jest Idrys Elba, nominowany za rolę Monty'ego do nagrody BET Awards. Perry kręci w Hollywood filmy adresowane dla widowni afroamerykańskiej. W USA odnoszą duże sukcesy, ale bardzo rzadko mamy możliwość zobaczenia ich w Polsce. "Moje córki", story o miłości ubogiego mechanika do nonszalanckiej prawniczki, to wdzięczny punkt wyjścia dla poznania tego rodzaju twórczości.

Jednak moim cichym faworytem kolekcji "Olśnień" jest ciepła irlandzka komedia „Uroki życia” w reżyserii Anthony'ego Byrne’a. Bohaterami filmu są złośliwi pensjonariusze, którzy postanowili pozostać w opuszczonym na Boże Narodzenie domu starców. W rolach głównych same gwiazdy: Vanessa Redgrave, Imelda Staunton, Brenda Fricker i Joss Ackland. Trudno oderwać wzrok. Aktorskie olśnienia w filmowych olśnieniach.

KOLEKCJA "FILMOWE OLŚNIENIA" | dystrybucja: CD Projekt