Książę z supermarketu, księżniczka z detoksu, a może ekstremum syndromu sztokholmskiego?

Reklama

Postać Nikity zawładnęła masową wyobraźnią po raz pierwszy w 1990 roku dzięki Lucowi Bessonowi. Zagrana przez Anne Parillaud uzależniona od wszelkiej maści używek złodziejka oskarżona o zabójstwo policjanta trafia do więzienia. Rolę strażnika będzie pełnić tajna agencja DGSE. W filmie jest i urodziwy książę (kasjer z supermarketu), jest i lukrowany domek (klitka w Paryżu), a życie Nikity jest bajką (jedną z najbardziej gorzkich).

Nikita Luca Bessona >>>

Nad życiem Nikity wisi gnat. Jeśli ona nie będzie nim mierzyć, to DGSE skieruje go w nią. Oczywiście spod ramion gnata- wielkiego brata uciec można i Nikita zrobi wszystko by być wolną. Opowieść Bessona była na tyle nośna, że w 1993 powstał remake "Kryptonim Nikita", w którym główną rolę zagrała Bridget Fonda. Śladami historii udał się nawet reżyser z Hong Kongu, Stephen Shin produkcją z 1991 roku pt. "Black Cat".

Opowieść doczekała się też wersji tasiemcowo - w 1997 roku nakręcono serial "La Femme Nikita". Tytułową rolę zagrała Peta Wilson. W serialu pojawił się nowy punkt ciężkości - pełna miłosnego napięcia relacja między główną bohaterką a jej trenerem, Michalem Samuelle (Roy Dupuis).Push Up Guns Up, czyli Lara Croft

Lary Croft została stworzona na bazie popularnej gry komputerowej, jej ekranowa wersja zobaczyla świat w 2001 roku za reżyserską sprawą Simona Westa. Lara w odróżnieniu od Nikity ma swoją bezpieczną, lukrowaną przystań - posiadłość odziedziczoną po ojcu, archeologu i podróżniku. Cóż jednak z tego, jeśli i po nim przejęła geny łowcy przygód. Będzie odtąd podróżować po najdzikszych zakątkach Kambodży, Islandii i Syberii w jednym tylko celu - aby ocalić świat. Ma na to tylko 48 godzin, a depczą jej po piętach komandosi z sekty Illuminati. I choć gra ją niesamowicie seksowna Angelina Jolie, twórcy nie dadzą jej tych walorów skorzystać. Bo 48 godzin to za mało na romans, a w filmie nawet kamerdyner będzie homoseksualistą.

Piękna i twarda podróżniczka - Angelina Jolie jako Lara Croft >>>

Sequel przygód wojowniczki grobowców pojawił się w 2003 pod tytułem "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia". Biuściasta bohaterka robi kolejny światowy objazd - tym razem po Kenii, Tanzanii, Hong Kongu, a wszystko to po to, aby odnaleźć mityczną Puszkę Pandory ukrytą w afrykańskim uszu. Tym razem jej wdzięki podziwia Terry Sheridan (Gerard Butler). Jeden, jedyny, bo w przeciwieństwie do Jamesa Bonda, Lara nie kolekcjonuje majtek płci przeciwnej, ale wyłącznie starożytne skarby.Z pejczykiem na nietoperka, czyli Kobieta-Kot

Kobieta- Kot zadebiutowała jako postać w komiksie o Batmanie autorstwa Boba Kane'a z 1940 roku. W serialu "Batman" z 1966 zagrała ją sama Miss Ameryki, Lee Meriwetheri. W latach sześdziesiątych wtórowały jej Julie Newmar i Eartha Kitt. W najnowszej wersji z 1992 roku Catwoman zagrała Michelle Pfeiffer. Kobieta-Kot jest sekretarką niszczycielskiego Maxa Schrecka. I to dla niego rozszczepia pazurki, stając się obok Pingwina drugim zwierzątkiem, które chce zniszczyć Człowieka-Nietoperza.

Michelle Pfeiffer jako Catwoman w "Powrocie Batmana" >>>

Z kolei Pitof (Jean-Christophe Comar) w 2004 roku podda rys postaci ostrym modyfikacjom. Spod reżyserskiego ostrza wyjdzie bohaterka, będąca gratką dla miłośników psychiatrii - cierpiąca na fobię społeczną, ale też i na wyraźne rozdwojenie jaźni. Nie-Kotka czyli Patience Philips (Halle Berry) pracuje w firmie kosmetycznej, imperium, w którym rządzi George Hedare (Lambert Wilson) i lodowata eksmodelka (Sharone Stone).

Halle Berry jako Kobieta-Kot >>>

Patience przez przypadek poznaje mroczny sekret szefowej, krem przeciwko starzeniu. Nie-kotka wpada w sieć intryg i ostatecznie ginie, by odradzić się jako Kobieta-Kot. Kiedy Miss Jekyll i Mrs Hyde'a poznaje gliniarza Tome Lone'a (Benjamin Bratt) dosięga ją dramat wyboru pomiędzy życiem bohaterki, a zakochanej kurki domowej.Xena, kobieta z antykwariatu

O księżniczce można śmiało powiedzieć, że "miast pazurków kota ma w rękach młota". Grająca ją Lucy Lawless nie jest filigranowa jak Parillaud z "Nikity" Bessona, ani subtelnie krągła jak Angelina Jolie. Jej nadmiernie krępa i mięsista sylwetka powoduje, że podejrzewamy u niej obecność męskich genitaliów pod majtkami.

Wojowniczka napakowana mięśniami - Xena >>>

Ksenię znamy głównie z produkowanego w latach 1995-2001 amerykańsko-nowozelandzkiego serialu telewizyjnego. Antyczna księżniczka niszczy i plądruje, mszcząc się za doznane krzywdy dopóki nie spotyka Herkulesa. Macho zmieni ją w działającą w imię dobra masywną Chiquitę, do której dołączy naiwna Gabrielle (Renee OConnor). Ksenia walczy z różnymi wojownikami, w tym z samym Juliuszem Cezarem. Popularność serialu była na tyle nośna, że w 2001 roku powstał film "Xena: Wojownicza Księżniczka: Koniec legendy". Reżyserię powierzono Robertowi G. Tapertowi.

Historii Kseni nadano tutaj azjatyckiego posmaku - przeniesiono do Japonii, gdzie przeciwstawiono jej 20-tysięczną armię samurajów. Drugoplanowo Xena pojawia się także w serialu "Herkules" (1995- 1999). Obie postacie można zobaczyć w animacji z 1998 roku pt. "Hercules i Xena - The Animated Movie : The Battle for Mout Olympus".Kiedy Mulder poznał Scully...

... jego skupione na poszukiwaniu mniej przyjaznych wersji E.T życie staje się nauką argumentacji. Detektyw Mulder (David Duchovny) z serialu "Archiwum X" wierzy i w siły nadprzyrodzone i w spisek rządu. Kiedy w jego pokoju w biurze FBI staje biurko seksownej Dany Scully (Gillian Anderson) będzie musiał usilnie przekonywać ją do swoich racji. Scully jest typem zimnej pani detektyw, która sceptycznie bierze pod lupę dowody istnienia nadprzyrodzonych sił. Szkiełko i oko każe jej rozwikłać historię ufoludka, potwora z kanalizacji czy syjamskiego brata-mordercy. Podczas serialu ewoluuje wizerunek aktorki,która z szarej myszki przeistacza się w elegancką seks-bombę. Pomiędzy Scully, a Mulderem rodzi się coś na kształt ni to uczucia, ni to napięcia erotycznego. I ta energia relacji jest motorem całego serialu.

Przyjaźń przypieczętowana pocałunkiem >>>

Serialowi przypisano etykietkę "kultowego", a na jego bazie powstały dwie (zdecydowanie słabsze od pierwowzoru) pełnometrażowe fabuły: w 1998 roku "Z archiwum X: Pokonać przyszłość", a 10 lat poźniej "Z Archwium X: Chcę wierzyć". Szykuje się trzecia.