W tym roku plebiscyt czytelników magazynu "Film" upływał pod hasłem "Najlepsze w minionym 50-leciu". Statuetki wręczono w 10 kategoriach - m.in. najlepszej piosenki, najlepszego skeczu, najlepszej złotej myśli w filmach polskich ostatniego 50-lecia.

O miano najlepszej aktorki - oprócz Jandy - rywalizowały m.in. Maja Komorowska i Beata Tyszkiewicz. Stuhr w kategorii najlepszy aktor zdystansował m.in. Daniela Olbrychskiego i Janusza Gajosa. W kategorii najlepszy film miłośnicy kina wyróżnili "Ziemię obiecaną" w reż. Andrzeja Wajdy. Obraz pokonał m.in. "Rejs" Marka Piwowskiego i "Samych swoich" Sylwestra Chęcińskiego.

Muzyka i piosenka

Najlepszą muzykę, zdaniem czytelników "Filmu", stworzył Waldemar Kazanecki do obrazu "Noce i dnie" w reż. Jerzego Antczaka. W tej samej kategorii nominowani byli m.in. Wojciech Kilar za muzykę do "Ziemi obiecanej" oraz "Pana Tadeusza" (reż. Andrzej Wajda), a także Henryk Kuźniak za muzykę z "Vabanku" w reż. Juliusza Machulskiego.

Najlepszą filmową piosenką okazała się "Dumka na dwa serca" z filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

Złota myśl, pojedynek i scena miłosna

"Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" - ta kwestia z filmu "Sami swoi" w reż. Sylwestra Chęcińskiego zwyciężyła w kategorii złota myśl. Za najlepszy żart lub skecz w filmach polskich ostatniego 50-lecia uznano scenę z filmu "Dzień świra" w reż. Marka Koterskiego, w której główny bohater uczy syna języka angielskiego.

Najlepszy pojedynek - zdaniem uczestników plebiscytu - odbyli Daniel Olbrychski i Tadeusz Łomnicki w filmie "Potop". W kategorii taniec statuetkę przyznano scenie poloneza z "Pana Tadeusza". Odebrał ją reżyser Andrzej Wajda. "To jest najbardziej niespodziewana nagroda w moim życiu, bo nigdy nie nauczyłem się tańczyć" - przyznał filmowiec.

W kategorii scena miłosna i erotyczna miłośnicy filmu docenili scenę z komedii "Kingsajz" w reż. Juliusza Machulskiego z udziałem Jacka Chmielnika i Katarzyny Figury (na zdjęciu z Jerzym Stuhrem).