Podczas gali, która odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że Nagrody PISF to wyróżnienia "dla ludzi, którzy opisują kinematografię, bez których pasji cały nasz rynek, cała nasza twórczość byłaby dużo mniej znana i dużo trudniej byłoby znaleźć coś, co ją w sposób zrozumiały i piękny opisuje". "Życzę miłych wrażeń. W każdej z kategorii mamy trzy nominacje, trójkę fantastycznych ludzi, fantastycznych instytucji. Zazwyczaj wygra jedna, ale wszystkim nominowanym należą się ogromne brawa za ich pasję i poświęcenie dla polskiej kinematografii" - podkreślił.

Reklama

W kategorii kino laureatem Nagrody PISF zostało Kino Fenomen w Kielcach, które pokonało stołeczne Kino Elektronik oraz Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Statuetką w kategorii wydarzenie filmowe doceniono 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Prócz niego w tej dziedzinie do nagrody nominowano 15. edycję festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, a także 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA.

Reklama

Zwycięzcą w kategorii promocja polskiego kina za granicą został Opus Film, który doceniono za promocję filmu "Zimna wojna" na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wśród nominowanych znaleźli się także: Krakowska Fundacja Filmowa za "15 lat Krakowskiej Fundacji Filmowej" oraz Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji za "Polish Animation 2018".

W dziedzinie krytyki filmowej laureatem został Łukasz Maciejewski. Pozostałymi nominowanymi byli Diana Dąbrowska i Błażej Hrapkowicz.

Reklama

W kategorii książka o tematyce filmowej uhonorowano ex aequo: "Polską szkołę filmową" Marka Hendrykowskiego oraz "Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce" Tomasza Kożuchowskiego, Iwony Morozow i Romana Sawki. O nagrodę ubiegała się ponadto antologia polskich wierszy filmowych "Zawrót głowy" pod red. Dariusza Foksa.

W dziedzinie edukacji filmowej bezkonkurencyjny okazał się Akcelerator dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego (KIPA), który rywalizował z Olimpiadą Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (FINA) i Ogólnopolskim Konkursem Prelegentów Filmowych 2018 (Polska Federacja DKF).

Za dystrybucję polskiego filmu nagrodę odebrali przedstawiciele Against Gravity, docenieni za krajową dystrybucję "Księcia i dybuka". W tej kategorii nominowano również Best Film za krajową dystrybucję "Pomiędzy słowami" oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty za krajową dystrybucję serialu dla dzieci "Basia".

Zwycięzcą w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy został Dyskusyjny Klub Filmowy "Kinochłon" w Augustowie. Szansę na wyróżnienie miały także Dyskusyjny Klub Filmowy "Rewers" w Chełmie i Dyskusyjny Klub Filmowy "Kogucik" w Bielsku-Białej.

Za plakat filmowy nagrodzono Anję Pölk (film "Książę i dybuk"). Pozostałymi nominowanymi byli: Agnieszka Korybut-Daszkiewicz ("Nina") oraz Andrzej Pągowski ("Obywatel Jones").

Laureaci Nagród PISF otrzymali statuetki autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Xawerego Deskura Wolskiego oraz nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł. W przypadku nagrody ex aequo przyznano dwie nagrody pieniężne.

Wyboru laureatów dokonał dyrektor PISF Radosław Śmigulski, biorąc pod uwagę opinię kapituły. W skład tegorocznej kapituły, której przewodniczył Śmigulski, weszli dziennikarz i publicysta Piotr Zaremba, kierownik działu edukacji w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym Andrzej Goleniewski, historyczka sztuki, kuratorka, dyrektorka warszawskiej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki Hanna Wróblewska, producentka Anna Waśniewska-Gill, dziennikarz i publicysta "Polityki" Janusz Wróblewski, pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny Andrzej Horubała oraz kierowniczka działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji oraz rzeczniczka prasowa w PISF Monika Piętas-Kurek.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Instytut docenia nimi pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Celem nagród jest "wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej".

Od tego roku obowiązują nowe zasady dotyczące kategorii plakat filmowy, której towarzyszy całoroczny konkurs na plakat filmowy. "W ten sposób chcemy docenić i dodatkowo wesprzeć rozwój polskiego plakatu artystycznego. Autor każdego ze zgłoszonych plakatów otrzymuje wsparcie w wysokości 4 tys. zł oraz ma szansę na nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej" - podał PISF w komunikacie.