Jednym z bardziej emocjonujących momentów pokazu było wyjście na scenę Krystyny Chiger – ostatniej żyjącej z ocalonych, której wspomnienia zostały opisane w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

Reklama

Zachwytom festiwalowych widzów towarzyszyły przychylne reakcje krytyków, porównujących film Holland do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga i "Pianisty" Romana Polańskiego. Recenzent The Wrap stwierdził, że ze wszystkich zaprezentowanych filmów, aspirujących do miana zdobywców Oscara, tylko "W ciemności" zdaje się być poważnym kandydatem do statuetki.

"Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego historia – wyjątkowa i wybitnie dramatyczna – obrazuje przemianę zatwardziałego antysemity w anioła stróża" – napisał Joe Morgenstern z Wall Street Journal.

"Przyprawiająca o gęsią skórkę sceneria sprawia, że "W ciemności" ma więcej wspólnego ze współczesnymi horrorami niż z dotychczasowymi filmami o Holokauście i jest to najwyraźniej dokładnie przemyślana koncepcja Holland. Sam film wydaje się niemal odpowiedzią na "Listę Schindlera" Stevena Spielberga i jest daleki od czarno-białych podziałów na zło i heroizm[]. Zaskakującym elementem strategii Holland jest unikanie portretowania Żydów jedynie jako budzące litość ofiar." – zauważa Peter Debruge z Variety.

W filmie wystąpiła międzynarodowa obsada: Robert Więckiewicz, Maria Schrader, Benno Furmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska, Michał Żurawski.

Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami i z Kanadą) oraz znalazł się w ofercie dystrybucyjnej renomowanej amerykańskiej firmy Sony Pictures Classics, która ma w swoim dorobku 116 nominacji do Oscara i 27 statuetek.

Scenariusz filmu zainspirowała książka Roberta Marshalla "In the Sewers of Lvov". Wspomnienia jednej z ocalonych - Krystyny Chiger, opisane zostały w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku". Polskim dystrybutorem "W ciemności" jest Kino Świat.

Do szerokiej dystrybucji kinowej polski kandydat do Oscara trafi w styczniu 2012.