Lech Majewski pracuje jako artysta już od lat 70. kręcąc swoje filmy w kraju i za granicą. Reżyseruje filmy i sztuki teatralne, pisze scenariusze, powieści i poezje, produkuje i maluje. Tytuły zebrane w zestawie „Lech Majewski. Kolekcja” to najpełniejszy przegląd filmowej twórczości artysty jaki kiedykolwiek ukazał się w naszym kraju.

Reklama


LOT ŚWIERKOWEJ GĘSI (1985) – premiera DVD 19 listopada 2010 r.
To pierwszy zagraniczny film w karierze Lecha Majewskiego. Scenariusz do niego powstał na podstawie powieści „Kasztanaja” autorstwa samego reżysera wydanej po raz pierwszy w 1981 roku. Książka opowiadała historię prostego górnika z Katowic, który porywa dziewczynę z dobrego domu i robi wszystko, żeby przekonać ją do siebie.

Ta opowieść zaintrygowała wybitnego producenta Michaela Hausmana, bliskiego współpracownika Milosa Formana i współtwórcę takich dzieł jak „Amadeusz”, „Tajemnica Brokeback Mountain” oraz „Gangi Nowego Jorku”, do tego stopnia, że postanowił przenieść ją na duży ekran. − Zamieniamy Katowice na Pittsburgh, a Sopot na Hollywood – mówił o tym filmie jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć.ANGELUS (2001) premiera DVD 19 listopada 2010 r.
Entuzjastycznie przyjętym przez krytyków „Angelusem” Lech Majewski powrócił na rodzinny Śląsk by opowiedzieć historię poszukującej kamienia filozoficznego grupy różokrzyżowców-górników, do których należał m.in. Teofil Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany polski malarz-prymitywista.

Akcja filmu rozpoczyna w roku 1939. W gronie uczniów umiera Mistrz gminy okultystycznej. Na łożu śmierci namaszcza swego następcę: malarza i teozofa Teofila oraz przekazuje uczniom księgi i znaki. Przepowiada również wybuch wielkiej wojny, inwazję świata astralnego i rządy jego demonów oraz Apokaliosę – zniszczenie ludzkości przez promień z Saturna. Rychło sprawdza się pierwsze proroctwo. Hitler i faszyści są w przekonaniu uczniów wcieleniami Saturnalnych demonów.


SZKLANE USTA (2006) – premiera DVD 19 listopada 2010 r.
„Szklane usta” to film w karierze Lecha Majewskiego szczególny, ponieważ stworzony na podstawie jego słynnego cyklu wideoartów „KrewPoety”, który po raz pierwszy został pokazany światu w 2006 roku podczas indywidualnej wystawy artysty w prestiżowym nowojorskim The Museum of Modern Art. Unikalna sekwencji 33 wideoartów prezentowanych symultanicznie zachwyciła kuratora MoMA Laurenca Kardisha, który powiedział o nich, że "poruszają zaniedbane przez inne media, niezagospodarowane obszary psyche współczesnego człowieka".

Bohaterem „Szklanych ust” jest młody poeta – pacjent szpitala dla umysłowo chorych. Film jest ilustracją jego snów, obsesji, urojeń i lęków udowadniając, że świat wyobraźni jest dużo bogatszy od rzeczywistego. − Można nie ruszać się z miejsca, a jednocześnie żyć intensywnie – przekonuje Lech Majewski.


AFP