Ekranizacja siódmego i ostatniego tomu przygód Harry'ego Pottera - powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling - została podzielona na dwie części, ponieważ książka jest obszerna. Druga z ekranizacji "Insygniów Śmierci" (film "Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II") ma wejść na ekrany kin w 2011 r. Obie części zrealizował brytyjski reżyser David Yates, który wcześniej ekranizował "Harry'ego Pottera i Zakon Feniksa" (2007) oraz "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi" (2009).

Reklama

W "Harrym Potterze i Insygniach Śmierci: części I" główny bohater, po śmierci dyrektora Hogwartu profesora Dumbledore'a, będzie musiał bez swego mentora stawiać czoło zagrożeniu ze strony Lorda Voldemorta i śmierciożerców. Harry'ego wspierać będą przyjaciele, Ron i Hermiona, a także członkowie Zakonu Feniksa. Młodzi czarodzieje zdecydują się dokończyć misję Dumbledore'a - znaleźć pozostałe magiczne "horkruksy", mające umożliwić pokonanie Czarnego Pana.

W obsadzie są aktorzy znani z poprzednich ekranizacji, m.in.: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Granger), Ralph Fiennes (Voldemort), Alan Rickman (profesor Snape), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Maggie Smith (profesor McGonagall), Robbie Coltrane (Hagrid), Tom Felton (Draco Malfoy), a także Jason Isaacs, David Thewlis, John Hurt, Bill Nighy, Imelda Staunton, Miranda Richardson.

Film fabularny "Kobiety bez mężczyzn" irańskiej reżyserki Shirin Neshat został w 2009 r. uhonorowany Srebrnym Lwem za najlepszą reżyserię na festiwalu w Wenecji.

Jest to ekranizacja książki pod tym samym tytułem, autorstwa Shahrnoush Parsipour - pisarki, która w Iranie była osadzona w więzieniu, a po wyjściu na wolność wyemigrowała do USA.

Ze względu na kontrowersje, jakie w rodzinnym kraju wzbudzają obie panie, zdjęć do filmu nie kręcono w Iranie - choć tam rozgrywa się opisana w książce historia - lecz w Maroku. Film jest produkcją trzech europejskich państw: Niemiec, Francji i Austrii. Muzykę skomponował Japończyk Ryuichi Sakamoto.

Akcja rozgrywa się w 1953 r. Amerykanie i Brytyjczycy chcą obalić premiera Iranu Mohammada Mosaddegha i na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlawiego. W czasie politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery kobiety szukają swego miejsca w świecie. Dzielą je społeczne pochodzenie, doświadczenia i pasje. Łączą natomiast silna wrażliwość oraz przekonanie, że nie doświadczają miłości ze strony mężczyzn.

Reklama

Shirin Neshat (ur. 1957 w irańskim mieście Qazvin) interesuje się tematyką genderową. W 1975 r. wyjechała z Iranu. Podjęła studia w Kalifornii, a następnie przeniosła się do Nowego Jorku. W 1998 r. rozpoczęła eksperymenty z filmem i instalacjami video. Wyreżyserowała trylogię poświęconą roli płci w islamskim społeczeństwie - filmy "Turbulent", "Rapture" i "Fervor". Stworzyła serię czarno-białych fotografii "Kobiety Allaha".

Shahrnoush Parsipour (ur. 1946 w Teheranie) ukończyła socjologię na Uniwersytecie w Teheranie. W latach 1976-1980 studiowała na francuskiej Sorbonie. Pierwszą książkę wydała w 1969 r., drugą - w 1989 r., po czteroletnim pobycie w więzieniu. "Kobiety bez mężczyzn" ukazały się w 1990 r. Książka została potępiona i zakazana przez władze Iranu. W 1994 r. Parsipour wyemigrowała do USA. Tam spisała pamiętnik, "Prison Memoire"; w 450-stronicowej publikacji zawarła swoje wspomnienia z irańskiego więzienia.